NASA testuje marsjański łazik na pustyni w Chile

Kategorie: 

Źródło: NASA

Pustynia Atakama w Chile jest dobrze znana ze swoich obserwatoriów astronomicznych. Wysokie położenie tego regionu w stosunku do poziomu morza oraz sporadyczne opady atmosferyczne pozwalają na prowadzenie obserwacji astronomicznych niemal bez zakłóceń. Warunki klimatyczne pustyni nadają się także do naśladowania warunków marsjańskiej powierzchni.

 

NASA pracuje nad projektem o nazwie Atacama Rover Astrobiology Drilling Studies (ARADS), testując w Chile łazik o nazwie KREX-2. 35 badaczy, naukowców, inżynierów oraz techników spędziło około miesiąc na testowaniu prototypu łazika, wysyłając go do wykonania różnych misji, aktywnie wykorzystując zastosowanie robota.

W wyniku przeprowadzonych testów, zespół był w stanie potwierdzić wykonalność techniczną oraz naukową wartość misji, która ma na celu znaleźć ślady życia na Marsie. Podczas badań prowadzono testy wiertnicy, układu napędowego oraz ramienia robota.

 

Łazik posiada lekkie i oszczędne urządzenie wiertnicze, które pozwala na wykonanie odwiertu na głębokości dwóch metrów, z kolei jego ramię pozwala na przenoszenie próbek. Na 2017 rok zaplanowano jeszcze trzy testy, które będą prowadzone do początku 2019 roku.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj