NASA świętuje udane lądowanie sondy InSight na Marsie

Kategorie: 

Źródło: NASA

Przed godziną 21:00 czasu polskiego, sonda InSight dokonała udanego lądowania na powierzchni Marsa. Jest to pierwsza misja kosmiczna, która zajmie się badaniami geologicznymi i wykona odwierty na Czerwonej Planecie.

 

Sonda InSight została wystrzelona w kosmos 5 maja 2018 roku z pomocą rakiety Atlas V. Start odbył się z amerykańskiej Bazy Sił Powietrznych Vandenberg w Kalifornii. Sonda potrzebowała niemal 7 miesięcy, aby dotrzeć na Marsa.

Źródło: NASA

26 listopada, lądownik wszedł w marsjańską atmosferę z prędkością 19800 km/h. Wtedy sonda rozpoczęła procedurę lądowania, która trwała niemal 7 minut. W tym czasie, InSight musiała autonomicznie i bezbłędnie wykonać szereg czynności, w tym uruchomić silniki hamujące i spadochron. NASA odebrała sygnał od zrobotyzowanej sondy, który potwierdził, że lądowanie na marsjańskiej równinie wulkanicznej Elysium Planitia zakończyło się powodzeniem. Otrzymaliśmy również pierwsze zdjęcie z Marsa.

Pierwsze zdjęcie, wykonane przez sondę InSight na Marsie - źródło: NASA

W przeciwieństwie do poprzednich misji kosmicznych, ta skupia się na wnętrzu Marsa. InSight wyposażona jest w szereg instrumentów naukowych, w tym w urządzenie Kret HP3, które zostało opracowane przez polskich naukowców. Z jego pomocą, sonda wykona dziurę o głębokości 5 metrów i zbada ciepło wydobywające się z powierzchni Czerwonej Planety. Sonda przeprowadzi również badania sejsmiczne i geodezyjne.

 

Lądowanie na powierzchni Marsa nie było jedynym wyzwaniem, przed którym stała misja InSight. Sonda musi teraz przygotować panele słoneczne, które stanowią jedyne źródło prądu elektrycznego. Kolejnym etapem misji będzie przygotowanie zrobotyzowanego ramienia, które będzie umieszczać poszczególne instrumenty naukowe. Sonda InSight będzie prowadziła badania przez około dwa lata, tj. do 24 listopada 2020 roku.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika vagabondo

dolecieli  na chuju do raju

dolecieli  i wyladowali na chuju do raju,tylko debile lykaja wiadomosci tego typu od naukoffffcuffffff i szamanow dekonstrukcji postrzegania swiata przez czlowieka,ale zacukrzone i fluoryzowane mozgi lykna wszystko!!!! wtedy mozna  od nich kase dalej ciagnac na "badania i loty w kosmos" hahahahaha!!!!!!!!

Portret użytkownika kapitan ameryka

 Na Marsie jest życie ale

 Na Marsie jest życie ale Marsjanie są tam mordowani przez amerykański rząd. Przedstawiciele obcej cywilizacji zakłócają działanie naszych urządzeń, aby uniemożliwić nam poznanie planety. Zdjęcia z niej są fałszowane, w rzeczywistości jest tam zielono, a niebo jest niebieskie.

+ Jesteś naszym bogiem  - Jesteś naszym idolem

(Ban - Cosiek)

Strony

Skomentuj