NASA schłodziła w kosmosie atomy do temperatury zbliżonej do zera bezwzględnego

Kategorie: 

Źródło: NASA

Agencja NASA przeprowadziła długo zapowiadany eksperyment na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W specjalistycznym urządzeniu o nazwie Cold Atom Lab, naukowcy stworzyli piąty stan skupienia.

 

Cold Atom Lab to niewielkie urządzenie, które w zeszłym roku zostało dostarczone na stację ISS. W jego wnętrzu, z pomocą laserów, schłodzono atomy rubidu do ekstremalnie niskiej temperatury jednej miliardowej części stopnia powyżej zera absolutnego, tj. 100 pikokelwinów.

 

Zwykle badania tego typu wymagają dużej ilości sprzętu, który zajmuje całe pomieszczenie i wymaga niemal ciągłej obserwacji przez naukowców. Z kolei Cold Atom Lab, dla odmiany, jest bardzo małym urządzeniem, które może być obsługiwane zdalnie.

Źródło: NASA/JPL-Caltech

W wyniku schłodzenia atomów rubidu na stacji ISS, uzyskano kondensat Bosego-Einsteina. Cząstki przeszły w zerowy stan pędu, dzięki czemu można było zaobserwować efekty kwantowe. Podobne eksperymenty przeprowadzano już w ziemskich laboratoriach, lecz obserwacje mogły być prowadzone jedynie przez ułamek sekundy ze względu na grawitację, dlatego tym razem zdecydowano się przeprowadzić badania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W warunkach mikrograwitacji, naukowcy mogli przyglądać się efektom kwantowym od 5 do 10 sekund.

 

Powyższy eksperyment może pozwolić na opracowanie lepszych czujników lub zegarów atomowych i pomoże w pracach nad komputerami kwantowymi. Być może poszerzy również naszą wiedzę na temat ciemnej energii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Xardas666

Jedna miliardowa stopnia

Jedna miliardowa stopnia powyżej zera bezwzględnego, czyli 100 pK :D Nie zabierajcie się lepiej za podawanie liczb, skoro nie potraficie przeliczyć wartości z głupiej tabelki przedrostków jednostek. 

Portret użytkownika tomasz26

przecież oni w kosmos nie

przecież oni w kosmos nie latają co najwyżej na orbitę (dalej nie da rady upadła technologia na to nie pozwala ..oczywiście w studio Disneya coś tam nakręcą, plus lanie wody w fotoszopie ,oraz fake newsy

a to wszystko ,tylko od nasa dla podtrzymania głupawki jaki to ród ludzki jest ą..ę

Portret użytkownika gg

kondensat to troche jak lód

kondensat to troche jak lód dla płynów.

dziwadło w którym atomy po prostu przestaja sie ruszac, a jak przestaja drgac to ... atomy staja sie falą

i zaczyna sie jazda. nikt nie robil badania co sie stanie z dowolnym stopem, przedmiotem. fale inaczej rozchodza sie ze wzgledu na geometrie, a to znaczy, ze obok masera (laser ale na mase) mozna zrobic soczewke na materie barionową (takie coś co znamy  z czego jest krzeslo czy samochod) da sie zatem masywnie drukowac wszystko. kkwantowe to pikus. mozna naswietlac, albo drukowac co sie chce. mikroskopem tez mozna drukowac co sie chce, ale przestawiasz jeden atom na raz, a tu przestawiasz wszystko, roznica jak drukarka 3d i klejenie warszawy po ziarenku.

Portret użytkownika Exart

Z chęcią dowiedział bym się

Z chęcią dowiedział bym się jeszcze czegoś, napisał byś więcej lub podlinkował? Interesuje mnie idea soczewkowania takiej materii, przy pomocy czego np mozna by tego dokonywać, pól? A jeśli chodzi o maser to słowo ma już przypisane pojęcie i nie jest to "laser ale na masę"...

Portret użytkownika ttrtr

co do masera to jest to

co do masera to jest to koherentna wiazka, to co to jest jak nie laser na mase?

co do reszty, to powtarzam, wszystkie eksperymenty na razie dotycza atomow , nikt nie robil wiekszych struktur. Jak wyglada dzis naswietlanie powiedzmy procesorow (litografia) ano masz fale i przedmiot fizyczny (zazwyczaj durszlak nad durszlakiem, troche jak teleskop webbera tylko wiecej krawedzi). Jesli fala staje sie fizyczna materia to co na nia odzialywuje (w art. nawet napisali ze swiatlo) pola sa za malo precyzyjne.
Mozna tez przechodzic przez zwykla materie po prostu przechodzac przez materie o innej temperaturze. Przechodzilo by to jak przez kanapke , albo jak kolejno przesuniete siatki dyfrakcyjne.

Ale najprosciej w ogole tego nie robic. Po prostu schladzac czasteczki i drukowac (skoro maja juz ped na poczatku) na materiale o innej temperaturze. jak dziala druk 3d. masz zimniejszy stol i cieplejszy plastik (czy metal) i cieple przykleja sie do zimnego. Proste i wygodne. Jak dzis badamy w akceleratorze. Masz tarcze i walisz w nia czyms co szybko leci. Tu bedziesz walil nie neutronem, elektronem ale fala materii (cokolwiek to znaczy Wink )
Bozony po prostu moga zajmowac wiele stanow nie ma zakazy Pauliego.

Strony

Skomentuj