NASA publikuje pierwsze zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

Kategorie: 

Źródło: NASA / JWST

Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej - NASA - opublikowała pierwsze zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.

 

W komunikacie na stronie NASA dowiedzieliśmy się, że teleskop stworzył 1560 obrazów, czyli 54 GB materiału. Cały proces trwał około 25 godzin. W celu uzyskania pojedynczego obrazu specjaliści ułożyli 18 losowo ułożonych „kropek” uzyskanych w wyniku odbicia światła przez segmenty niestrojonego zwierciadła głównego na detektory pomocnicze.

 

NASA wskazała również, że inżynierowie obecnie ustawiają zwierciadło główne teleskopu za pomocą kamery NIRcam. W ciągu najbliższego miesiąca lub nieco dłużej inżynierowie dostosują komponenty lustra tak, aby wszystkie 18 obrazów było połączonych z jedną gwiazdą.

 

Teleskop został wystrzelony 25 grudnia 2021 r. z kompleksu startowego w porcie kosmicznym Kourou w Gujanie Francuskiej za pomocą rakiety nośnej Ariane 5. Następnego dnia specjaliści skorygowali tor lotu teleskopu.

 

James Webb to wspólny projekt amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, ESA i Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej. Teleskop będzie badać najstarsze gwiazdy i galaktyki, które powstały po Wielkim Wybuchu, i szukać planet potencjalnie nadających się do zamieszkania. Szacowany okres użytkowania to 10 lat.

|

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Aleksander I

Mam habilitację z fizyki i

Mam habilitację z fizyki i nie wiem paru rzeczy. Kto wie, jak wyniki prac z użyciem tego teleskopu pomogą w podróżach w kosmos, które to podróże to dla mnie kompletna fikcja? Odległości jak na księżyc są prawie nie do pokonania a podróże na odległości milionów czy miliardów lat świetlnych to kompletny debilizm tych darmozjadów od kosmosu i teleskopów. I pytanie 2:  dlaczego najstarsze gwiazdy mają być  tak daleko od Ziemi? Czyżby Ziemiai małaby być centrum kosmosu?

Portret użytkownika Karwoj

Mam doktorat z fizyki.

Mam doktorat z fizyki. Zdjęcia przedstawione tutaj są kiepskiej jakości ponieważ wciaż teleskop jest w fazie testów. Oczywiście przyszłe zdjęcia będą lepszej jakości. To co tutaj widzimy (a jest niedokładnie opisane w artykule) to zdjęcia tej samej gwiazdy wykonane przez odbicie od 18 luster kierujących sygnał do detektora. Gdy lustra będą poprawnie ułożone obrazy nałożą się poprawiajac jakość. Nalegam na cierpliwość.

Dla osób wątpiących w istnienie kosmosu, wiedzących, że to wszystko jest militarna ściema NASA by nas kontrolować itd.:
zapraszam do dyskusji i zadawania mi pytań.

Portret użytkownika Q

Mając doktorat z fizyki można

Mając doktorat z fizyki można było się nieco wysilić i zaprezentować wyjaśnienie tak złożone by niedowiarkom szczęki opadły . Bo w.w kilka zdań mógł sklecić każdy z tu zaglądających , nawet tylko po podstawówce. Ja mam jedno pytanie : co się stanie gdy niepowstrzymana strzała napotka nieprzebijalną ścianę ?

Portret użytkownika Karwoj

Wyjaśnienie nie musi być

Wyjaśnienie nie musi być złożone (a często nawet niepowinno) by wyjaśnić jakiś koncept. Popularyzacja nauki opiera się na względnie prostych analogiach by tłumaczyć skomplikowane koncepty. Ja nie potrzebuje niczego nikomu udowadniać by "niedowiarkom szczęki opadły", a zamiast tego chciałbym wytłumaczyć coś jeśli ktoś ma jakieś pytania.

A co do pytania to raczej filozoficzny paradoks niż fizyczny problem. Dla zabawy jednak, uznając te fizycznie nieprawdopodbne obiekty za możliwe, można by się pokusić o odpowiedź "strzała się odbije". Wciąż się porusza, tylko zmienił się jej tor.

Jeżeli jednak jest to niezgodne z definicją "niepowstrzymania" to cóż, paradoksy nie maja logicznego sensu. Pozdrawiam!

Portret użytkownika Q

Spodziewałem się bardziej

Spodziewałem się bardziej przenikliwej odpowiedzi . Bowiem te dwa wymienione przeze mnie obiekty nie mogą występować razem w jednej rzeczywistości (oto paradoks) gdyż jeśli coś jest nieprzebijalne (jak ta ściana) to nie może istnieć wraz z czymś niepowstrzymanym jak ta strzała .. 
Moja pierwsza uwaga dotyczyła tego , że zamiast informować ogół o swoim wykształceniu znacznie lepiej jest "wypracować" sobie pozycję i uznanie merytoryką , logiką i błyskotliwością.

Portret użytkownika Justyna Drelska

"militarna ściema" nie

"militarna ściema" nie militarna , nie chodzi w tym o militaria, co ty klepiesz, człowieku doktorzasty a może najpierw poznał byś dogłębnie teorie spiskowe obejrzał tony materiałów poczytał, zapoznał byś się ze stroną przeciwną, podejrzewam że naoglądałeś się filmików na diskowery o teoriach spiskowych co ukierunkowało twój tok myślenia. Jak ktoś cię naokłamywał a ty powielasz bzdury i jaka tu może być dyskusja, komedia. Czy znasz chociaż historię tych teori którymi cię napompowano.

Portret użytkownika Karwoj

Tak, znam "historię tych

Tak, znam "historię tych teori którymi cię napompowano." Każda z nich ma logiczny początek i można prześledzić ich poszczególne elementy budujace lepsze zrozumienie natury dookoła nas. Najlepsze jest to, że fizyka działa za każdym razem, niezależnie od czyichś życzeń czy przekonań. Opis fizyczny może wiele powiedzieć o otaczajacym nas świecie, szczególnie, że jeśli zdobycze technologii jak komputery i telefony działają bez zarzutu, to dlaczego akurat astrofizyka miałaby być wielką mistyfikacją ? I tu i tu wszystko opiera się na teoriach fizycznych i dużej dozie matematyki.

Wy poświęciliście życie by oglądać tony materiałów o teoriach spiskowych a ja o teoriach naukowych. Dlaczego nie możemy mieć dialogu tylko jedyne co wszyscy tutaj robią to atakują mnie lub wyzywają ? Skąd ta wewnętrzna nienawiść ? 

Portret użytkownika Andrzej Kafka

"Mam doktorat z fizyki":))) 

"Mam doktorat z fizyki":)))  szkoda że nie z astro fizyki panie doktorze janku. Żadny z ciebie autorytet a raczej kpina dla foliarzy. Bo jak to może być że taka naukowa bania dała się nabrać na banialuki.

"zapraszam do dyskusji i zadawania mi pytań" to jest zbyteczne bo zostałeś ofiara manipulacji, doktorskie dyrdymały są jedynie dla dzieci, i to grzecznych dzieci. Im wypada opowiadać bajki.

Zadawania pytań nie będzie bo ty sypniesz zaraz bzdurami wyuczonymi niczym pies pawłowa. Nie ma z kim gadać.

Portret użytkownika NOONE

Jakim trzeba być chamem i

Jakim trzeba być chamem i ignorantem z przerośniętym ego, aby w ten sposób rozmawiać z kimś kto zachęca do kulturalnej i merytorycznej dyskusji? Jakie ty masz osiągnięcia poza opanowaniem pisania i czytania? Naoglądałeś się filmów na YouTube, poczytałeś wypociny domorosłych teoretyków spiskowych i wszędzie widzisz zmanipulowanych ludzi. Uważasz się za jedynego oświeconego, wybrańca, któremu objawiono prawdę… Jesteś żałosny jak połowa komentujących tutaj… Jedyną ofiarą manipulacji i porażką systemu edukacji jesteś TY… Nie odpisuj, trzymaj mordę krótko.

Portret użytkownika Karwoj

Hmmm, czyli lata

Hmmm, czyli lata doświadczenia w wykonywaniu obliczeń i eksperymentów nie jest tutaj znaczącym czynnikiem ?

Rozumiem, że znacznie cenniejsze jest branie wszystkiego "na chłopski rozum" ? Ja po prostu chcę przedstawić inny punkt widzenia, jak na ludzi z otwartymi umysłami bardzo nie chcecie wystawiać się na cokolwiek spoza swojej bański swiatopogladowej. Dlaczego ?

Portret użytkownika Klaus Fasola

Ja moge tobie sprzedać

Ja moge tobie sprzedać działkę na wenus, bo mars jest paskudny taki pomarańczowy, skalisty nie spodoba się tobie Smile za dziesińć koła i masz działkę na wenus. A loty będą jak elon musk uruchomi nowe rakiety kosmiczne. Podobno na wenus są ładne ufoczki.

Strony

Skomentuj