NASA przywróciła do życia Teleskop Kosmiczny Hubble'a

Kategorie: 

Źródło: NASA/Smithsonian Institution/Lockheed Corporation

Agencja NASA przeprowadziła ryzykowną operację przywrócenia Teleskopu Kosmicznego Hubble'a. Próba zakończyła się powodzeniem. 31-letni teleskop wznawia obserwacje kosmosu.

 

Teleskop Hubble'a od ponad miesiąca nie działał z powodu poważnej usterki. Specjaliści z NASA próbowali usunąć awarię zdalnie, przełączając instrumenty pokładowe na jednostki zapasowe. Był to ryzykowny proces, który w najgorszym przypadku mógł doprowadzić do uszkodzenia teleskopu. NASA jednak podjęła to ryzyko i okazało się, że wiekowy teleskop kosmiczny przetrwał.

Źródło: ESA

Trzeba dodać, że nie była to pierwsza awaria Teleskopu Kosmicznego Hubble'a. Jednak dawne usterki można było naprawiać podczas specjalnych misji serwisowych. Teleskop był poddany łącznie pięciu takim misjom, które były organizowane w latach 1993-2009. Niestety najnowszą usterkę należało usunąć wyłącznie zdalnie.

 

Teleskop Kosmiczny Hubble'a wznowił pracę 17 lipca. Agencja NASA przewiduje, że instrument będzie prowadził obserwacje kosmosu jeszcze przez kolejne lata we współpracy z innymi teleskopami, w tym z jego następcą - Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba, którego misja ma rozpocząć się pod koniec 2021 r. Jednak teleskop Hubble'a ma już swoje lata i prędzej czy później będzie musiał przejść na emeryturę.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika keri

dawne usterki można było

dawne usterki można było naprawiać podczas specjalnych misji serwisowych. ... Niestety najnowszą usterkę należało usunąć wyłącznie zdalnie.

Rozumiemy: już nie można udawać, że się lata z serwisem, bo teleskop jest rzekomo 600km nad Ziemią, a to już kosmos, a w kosmos nie udało sie jeszcze nikomu polecieć. Biggrin

Teraz wszelkie naprawy muszą być zdalne, żeby się nikt nie przyczepił, że tego teleskopu w kosmosie zwyczajnie nie ma Biggrin

"Pokaż jak sikasz, a powiem ci gdzie jest twoja synagoga".

Portret użytkownika Quark

Odkąd ujawniłaś swoje

Odkąd ujawniłaś swoje płaskoziemne rozumowanie Twój ranking poleciał na pysk . Zapukaj do drzwi generała Mirosława Hermaszewskiego i powiedz mu w drzwiach : "pan jesteś klamcą , nie byłeś pan w żadnym kosmosie bo go nie ma ! "  

Skąd się biorą tacy ja Ty ??? Gdzie was produkują ? I kto Ci pozwolił skończyć szkołe podstawową ?! 

Portret użytkownika Baca :)

Operacja byla trudna bo

Operacja byla trudna bo trzeba bylo z murzyna zdjac lancuch i ubrac w safander a potem go wystrzelic z katapulty na orbite i trzymac kciuki zeby nie zapomnial jak sie resetuje teleskop czyli kosmiczny kubel. Murzyn dal rade. Nigga noga nadepnal na dynks o nazwie pedal i oto pokrywka kubla na smieci znowu sie zamyka

Skomentuj