NASA przygotowuje się do zbadania dużej asteroidy Apophis, która wkrótce może zagrozić Ziemi

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

NASA przygotowuje się do zbadania dużej asteroidy, która ma przejść w odległości 31 tys. km od Ziemi. Apophis, nazwany złowrogo na cześć egipskiego boga chaosu, ma 340 metrów szerokości i został po raz pierwszy zaobserwowany przez astronomów w Kitt Peak National Observatory w Arizonie w czerwcu 2004 roku.

Wówczas szczególnie godne uwagi było to, że w 2029 r. asteroida miała 2,7% szans na trafienie w Ziemię, ale od tego czasu szacunki zostały określone jako 1 na 100 tys. Apophis przejdzie jednak koło Ziemi w ciągu dziesięciu lat i będzie bardzo blisko naszej planety, więc naukowcy będą mieli wyjątkową okazję do bliższego poznania tego ciała niebieskiego.

W tym celu NASA i inne agencje kosmiczne będą się starały przygotować do tego wydarzenia z dużym wyprzedzeniem.

„Bliskie podejście Apophisa w 2029 r. będzie niesamowitą szansą dla nauki” - powiedziała Marina Brozowicz, radca JPL. „Będziemy obserwować asteroidę za pomocą teleskopów optycznych i radarowych. Dzięki obserwacjom radarowym będziemy mogli zobaczyć szczegóły powierzchni”.

Apophis będzie nawet widoczny gołym okiem, dzięki czemu miłośnicy gwiaździstego nieba będą mogli go swobodnie obserwować, o ile oczywiście pogoda pozwoli.

„Apophis reprezentuje jedną z około 2 tys. obecnie znanych potencjalnie niebezpiecznych asteroid (PHA)” - powiedział Paul Chodas z Centrum Obiektów Blisko Ziemi (CNEOS). „Obserwując Apophisa w czasie jej przelotu w 2029 roku, zdobędziemy ważną wiedzę naukową, która pewnego dnia może zostać użyta do ochrony planety”.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Max 1983

Gdzie ci NASA baranie podała

Gdzie ci NASA baranie podała że w ziemie ma uderzyć jakaś planetoida i to jeszcze w tym roku??Jakiś link albo weź leki.A te wasze liczbowe zbiegi okoliczności juz wszedzie widzicie ,jak nie dziewiątki to szóstki i jakoś gówno jedno wielkie z tego wynika.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika ExtraMocnoŁysaMarTina

Tam w ciemnej bramie siedzi

Tam w ciemnej bramie siedzi bandzior ty go nie widzisz ale on jest i czai się!!!  Oto Ja ciebie obronię ale najpierw dasz mi sporo kasy bo musze mieć to i owo aby go pokonać ROFL baju baju hajs dawaju....

Portret użytkownika 3plabc

„Obserwując Apophisa w czasie

„Obserwując Apophisa w czasie jej przelotu w 2029 roku, zdobędziemy ważną wiedzę naukową, która pewnego dnia może zostać użyta do ochrony planety” - zwłaszcza jeśli nastąpi impakt... hehehe. Zresztą idę o zakład, że w ciągu 20 lat będziemy mieli kolizje z czymś na miarę meteorytu Tunguskiego, Czelabińskiego, a nawet większego kamyczka. Przeczuwam, że jednak ciutkę większego kamyczka... hehehe.

Skomentuj