NASA przewiduje najmniejszą aktywność słoneczną od 200 lat

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Jak wiadomo zwykły cykl solarny trwa 11 lat podczas którego dochodzi do jego minimum i maksimum aktywności.Według astrofizyków z NASA, przyszły, 25 cykl słoneczny,będzie najsłabszym jakiego doświadczyliśmy w ciągu ostatnich 200 lat.

 

Od dłuższego czasu obserwujemy minimum słoneczne. Objawia się ono długimi okresami zupełnego braku plam słonecznych czyli aktywnych regionów na powierzchni Słońca, które zwykle generują rozbłyski słoneczne i koronalne wyrzuty masy. Eksperci cały czas oczekują na rozpoczęcie 25 cyklu słonecznego.Ma do tego dojść już w przyszłym roku.

 

Za to kolejne maksimum aktywności naszej dziennej gwiazdy spodziewane jest w połowie dekady, około roku 2025.Niestety wciąż nie wiemy zbyt dużo na temat fizyki gwiazd i wiele zjawisk zachodzących na Słońcu zaskakuje nas.Możemy najwyżej obserwować skutki ale nie umiemy przewidywać sztormów słonecznych.

Ta zdolność przewidywania cały czas jednak rośnie, ponieważ żyjemy w cywilizacji praktycznie uzależnionej od elektryczności i komputerów,a słońce ma potencjał zniszczenia satelitów i infrastruktury an Ziemi takiej jak energetyczne sieci przesyłowe czy sieci telekomunikacyjne, co wiązałoby się z gigantycznymi stratami i wielkim zamieszaniem.

 

Umiejętność przewidywania gwałtownych zachowań Słońca jest również kluczowe Jeśli chcemy marzyć o stałej obecności człowieka na Księżycu. Tak odważne cele stawiała sobie obecnie kilka ziemskich agencji kosmicznych. Skoro w przeciągu najbliższych lat ludzie będą funkcjonować na Księżycu trzeba będzie być w stanie ich ochronić przed skutkami znacznych burz słonecznych. Na przykład umożliwiając im ewakuację na Ziemię, albo przeczekanie w jaskiniach pod powierzchnią Srebrnego Globu.

Taka radiacja jest zabójcza dla organizmów żywych. Ryzyko wielkiego rozbłysku lub koronalnego wyrzutu masy stanowi również przeszkodę dla kolonizacji Marsa. Gdyby załogowy statek kosmiczny znajdował się za pasami Van Allena, promieniowanie słoneczne mogłoby zabić całą załogę.

 

Na razie jednak nie martwimy się zbytnio aktywnością słoneczną ponieważ obecnie właściwie ustała. Na dodatek cykl 25 ma być podobny do obecnego niemrawego cyklu 24. Oczekuje się, że maksymalna liczba plam wystąpi nie wcześniej niż w roku 2023 i nie później niż w 2026. Ponadto, NASA oczekuje, że koniec cyklu 24 i początek cyklu 25 nastąpi nie wcześniej niż w lipcu 2019 roku i nie później niż we wrześniu 2020 roku 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj