NASA przetestowała nowy rodzaj napędu. Satelitę napędzanego parą wodną

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Agencja kosmiczna NASA przeprowadziła pierwszy w historii udany skoordynowany manewr dwóch satelitów CubeSat. Test odbył się na orbicie okołoziemskiej i zakończył się sukcesem, który pozwoli poszerzyć możliwości małych statków kosmicznych.

 

Eksperyment miał miejsce 21 czerwca. Dwa satelity CubeSat o wielkości 10 cm x 10 cm x 10 cm przebywały na orbicie i były oddalone od siebie o około 9 kilometrów. Urządzenia porozumiały się ze sobą drogą radiową, a jeden satelita polecił drugiemu uruchomienie swojego napędu parowego, aby mógł zmniejszyć dystans między satelitami.

 

Przeprowadzony test był jedynie częścią większego programu, który zakłada zwiększenie autonomii satelitów. Zamiast sterować satelitami z Ziemi, naukowcy mogliby po prostu wydać polecenie, a statki kosmiczne samodzielnie wykonywałyby całą sekwencję działań. Zwiększy to możliwości małych pojazdów kosmicznych zarówno na orbicie okołoziemskiej, jak i w przestrzeni kosmicznej.

W przeciwieństwie do łazika Curiosity, który operuje dzięki szczegółowym instrukcjom wysłanym z Ziemi, przyszłe roboty będą bardziej samodzielne, a nawet będą mogły funkcjonować w roju. Wtedy rola człowieka w misji ograniczy się do wydawania poleceń, a maszyny same będą ustalać, jak należy wykonać dane zadanie.

 

Autonomizacja statków kosmicznych i łazików zdecydowanie ułatwi nam eksplorację Księżyca, Marsa, księżyców Jowisza i Saturna oraz odległych ciał niebieskich Układu Słonecznego. Poszukiwanie życia pozaziemskiego czy wydobywanie surowców na innych planetach pozostawimy maszynom, dzięki czemu ludzie nie będą musieli narażać swojego zdrowia i życia.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika YaHu

Żona  właczyła czajnik

Żona  właczyła czajnik elektryczny więc pytam, gdzie lecisz ?

A ona na to o co Ci chodzi ? 

Więc mówię wiesz że satelity wykorzystują parę wodną do przemieszczania.

Ty masz downa usłyszałem Smile A uwierz mi jak ona nie potwierdza to mało prawdopodobne jest Smile

Portret użytkownika Kangur.

Wiesz, ja również

Wiesz, ja również przeprowadziłem test na inteligencję mojej żonie i powiedziałem jej, że na orbicie latają takie malusie dziesięciocentymetrowe satelitki na parę Biggrin odpowiedziała mi, że nie zna się na tym, ale jak jeszcze raz spróbuję z niej zrobić debila, to pożałuję Lol

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika Joker

Maszyny poleca pracować jak

Maszyny poleca pracować jak nasi za granicę na zmywak? Za jakiś czas wrócą poobwieszani złotem Smile nie no głupi żart Smile to jest duuuzo wieksza skala. Budować szybko takie maszynki do wydobywania surowców z różnych asteroid i wtedy taka Benu do 2135 byłaby dawno zmielona i rozszabrowana. Jest to chyba całkiem niezły pomysł. 

Skomentuj