NASA prognozuje tej zimy niszczycielskie powodzie El Niño

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

W kontekście przyspieszających zmian klimatycznych, dokładne i aktualne dane na temat wzrostu poziomu morza stają się coraz bardziej istotne. Misje satelitarne, takie jak SWOT (Surface Water and Ocean Topography) oraz Sentinel-6 Michael Freilich, odgrywają kluczową rolę w monitorowaniu poziomu morza, dostarczając cennych informacji na temat skutków zmiany klimatu.

Misja SWOT jest szczególnie istotna w kontekście analizy poziomu morza. Zajmuje się ona gromadzeniem danych dotyczących poziomu morza aż do wybrzeża, co jest kluczowe dla ulepszenia prognoz wzrostu poziomu morza. Informacje te są niezbędne dla decydentów i planistów, aby przygotować społeczności na zwiększone ryzyko powodzi.

 

El Niño, okresowe zjawisko klimatyczne charakteryzujące się wyższym niż normalnie poziomem morza i temperaturą oceanu na równikowym Pacyfiku, jest jednym z kluczowych czynników monitorowanych przez satelitę SWOT. Warunki El Niño mogą prowadzić do powodzi pływowych wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki, powodując znaczne szkody.

 

Z analizy przeprowadzonej przez zespół badawczy NASA ds. zmian poziomu morza wynika, że silne El Niño może spowodować wzrost częstotliwości powodzi podczas przypływów, zwanych powodziami 10-letnimi, na zachodnim wybrzeżu Ameryk. Z prognoz wynika, że podniesienie się poziomu morza i zmiana klimatu mogą doprowadzić do tego, że nawet w przypadku braku El Niño, te miasta będą co roku doświadczać powodzi o skali dziesięcioletniej.

 

Phil Thompson, oceanograf z Uniwersytetu Hawajskiego, wyraża zaskoczenie, że te 10-letnie wydarzenia mogą tak szybko stać się powszechne. Według niego, może to nastąpić nawet do 2040 lub 2050 roku.

 

Dane zebrane przez satelity takie jak SWOT zapewniają krytyczny wgląd w anomalie poziomu morza i rozwój El Niño. Monitorowanie poziomu mórz i temperatury oceanów pozwala badaczom i prognostykom lepiej przewidywać powodzie i przygotowywać odpowiednie plany zaradcze.

 

Dla społeczności przybrzeżnych, które stają w obliczu przyspieszającej zmiany klimatu, niezwykle ważne jest, aby były przygotowane na podnoszący się poziom mórz. Dane satelitarne pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących budowy infrastruktury przeciwpowodziowej, wdrażania systemów wczesnego ostrzegania i opracowywania planów ewakuacji.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj