NASA powiadomiła o nowym osiągnięciu. Sztuczna inteligencja po raz pierwszy odkryła planety

Kategorie: 

Źródło: ESO/NASA

NASA zakończyła niedawno telekonferencję, którą zapowiedziała w zeszłym tygodniu. Tak jak przypuszczaliśmy, agencja NASA powiadomiła nas o wykorzystaniu sztucznej inteligencji do analizy danych, które zostały pozyskane przez Kosmiczny Teleskop Keplera i osiągnięto sukces. SI z powodzeniem namierzyła pierwsze planety!

 

Agencja kosmiczna ze Stanów Zjednoczonych postanowiła skorzystać z pomocy inteligentnego programu komputerowego, który należy do korporacji Google. W pierwszej kolejności system został wyćwiczony do wykrywania bardzo słabych sygnałów przedstawiających przejścia egzoplanet na tle gwiazd. SI analizowała ogromne ilości danych, które zostały już wcześniej sprawdzone przez naukowców. Ustalono, że skuteczność programu w wykrywaniu tych sygnałów wynosi aż 96%.

Następnie sztuczna inteligencja otrzymała dane pozyskane przez Kosmiczny Teleskop Keplera, które były przechowywane w archiwum. Dzięki automatycznej analizie potwierdzono istnienie dwóch nowych planet. Pierwsza z nich to Kepler-90i - planeta skalista wchodząca w skład systemu gwiezdnego, który znajduje się około 2 545 lat świetlnych od Słońca. Egzoplaneta jest większa od Ziemi o 30%, zaś temperaturę powierzchni oszacowano na około 426 stopni Celsjusza. Jeden rok na planecie Kepler-90i trwa ponad 14 dni ziemskich.

Źródło: ESO/NASA

Odkryte ciało niebieskie orbituje wokół gwiazdy Kepler-90 i jest ósmą planetą wchodzącą w skład tego systemu. Jest on wyjątkowo ciasny - wszystkie osiem planet krąży bliżej swojej gwiazdy niż robi to Ziemia względem Słońca. Układ gwiezdny Kepler-90 jest na swój sposób wyjątkowy, gdyż jest to pierwszy znany nam system z ośmioma plantemi, nie wliczając w to oczywiście naszego Układu Słonecznego.

 

Tymczasem druga egzoplaneta, którą odkryła sztuczna inteligencja to Kepler-80g. Obiekt należy do układu gwiezdnego Kepler-80 i rozmiarami przypomina Ziemię. Ten układ z kolei składa się z sześciu planet.

 

Kosmiczny Teleskop Keplera został wyniesiony na orbitę wokółsłoneczną w marcu 2009 roku. Z jego pomocą odkryliśmy dotychczas ponad 2 300 egzoplanet. W 2013 roku nastąpiła awaria dwóch kół zamachowych, które są odpowiedzialne za sterowanie. Teleskop Keplera posiada cztery takie koła. Inżynierowie co prawda nie zdołali ich naprawić, ale teleskop nie zakończył pracy. Agencja NASA rozpoczęła wtedy nową misję o nazwie K2 - postanowiono wykorzystać światło słoneczne jako trzecie koło zamachowe, dzięki czemu teleskop wciąż może pracować i odkrywa kolejne egzoplanety.

Źródło: NASA

Dzięki temu instrumentowi, naukowcy zgromadzili gigantyczne ilości danych, które przechowywane są w archiwum i tylko czekają aż zostaną sprawdzone. Ponieważ możliwości człowieka są dosyć ograniczone, NASA posłużyła się sztuczną inteligencją, która potrafi analizować dane wielokrotnie szybciej i robi to z imponującą dokładnością. Kepler-90i i Kepler-80g to pierwsze egzoplanety, które namierzyliśmy z pomocą programu komputerowego. Teraz badacze zamierzają użyć SI, aby przeanalizowała całą bazę danych Keplera, która zawiera informacje o ponad 150 tysiącach gwiazd. To oznacza, że będziemy jeszcze częściej dowiadywać się o nowych odkryciach.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

2
Średnio: 1.7 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika P7

Moja inteligencja odkryła że

Moja inteligencja odkryła że sztuczna odkkrywa to co ma odkryć by mogła być okrzyknieta tym czym chcą ją zrobić.Dajmy im jeszcze trochę czasu a objawią nam swego boga.A zapomniałbym w związku z nadchodzącymi świętami postanowiliśmy ze sztabem naszych naukowców z Angęncji Kosmacznej WASA poinformaować o odkrycji kolejnej planety za pomocą teleskopu Abla w odległości zdecydownie najmniejszej z dotyczczasowych to zaledwie 1.234 roku świetlnego o Was.Możemy tam dotrzeć jesli tylko pomożecie swinansować projekt i będziemy tam pierwsi.Zatrudnimi najlepszych filmowców i naldroższe wytwórnie one już tam są a gdzie to one nie były;-)

Pozdrawiam Serdecznie 

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika rtty4

Nazywanie tych wyuczalnych,

Nazywanie tych wyuczalnych, ale jednak algorytmów - sztuczną inteligencją, to jak nazywanie magistra marketingu i zarządzania albo medyka "naukowcem z ogromnym wyczuciem etyki, którego odkrycia uratują świat".
A co do komunikatu nasa - większe emocje i zaskoczenie wzbudza obserwowanie meczu szachowego toczonego w parku przez dwóch emerytów. Po spożyciu CH3OH. Po zachodzie słońca.

Portret użytkownika rtty4

Zgaduję: medyk? Rzeczywiście

Zgaduję: medyk? Rzeczywiście chodziło o figlarne połączenie skutków metanolu z niemożnością obejrzenia przez podmiot lirycznych meczu szachowego, którego dynamika i emocje już dawno zostały przez specjalistów językowych uznane za synonim nudy. Okolicności przyrody i terminologia jak park, CH3OH czy zachodzące słońce, jedynie wzmacniają wypowiedź autora, delikatnie prowadząc czytelnika ku subtelnej myśli: "a może chodzi o chlanie dykty i związaną z nią ślepotę?"

Strony

Skomentuj