NASA potwierdziła, że sonda Voyager 2 opuściła Układ Słoneczny

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL-Caltech

Sonda kosmiczna Voyager 2 stała się drugim w historii ludzkości ziemskim urządzeniem, które opuściło Układ Słoneczny. Agencja NASA ustaliła, że statek kosmiczny już 5 listopada przekroczył granicę heliosfery i wkroczył w przestrzeń międzygwiezdną.

 

Naukowcy potwierdzili opuszczenie Układu Słonecznego dzięki danym, pozyskanym z instrumentów pokładowych sondy Voyager 2. W przeciwieństwie do sondy Voyager 1, która przekroczyła heliopauzę w 2012 roku, urządzenia Voyager 2 wciąż działają, dzięki czemu mamy unikalną możliwość zbadania granicy heliosfery.

Aktualnie sonda kosmiczna znajduje się ponad 18 miliardów kilometrów od Ziemi. Informacje przesyłane z Voyagera 2 docierają do nas z opóźnieniem, które wynosi około 16,5 godziny. Przekonywującym dowodem na opuszczenie Układu Słonecznego przez sondę są dane z instrumentu Plasma Science Experiment (PLS). Do niedawna, przestrzeń otaczająca sondę była wypełniona plazmą, pochodzącą od Słońca, która tworzy heliosferę. Jednak dane nadesłane z urządzenia wskazują, że 5 listopada nastąpił gwałtowny spadek prędkości cząstek wiatru słonecznego, a od tego czasu, Plasma Science Experiment nie zaobserwował żadnego przepływu plazmy wokół sondy Voyager 2.

Informacje pochodzące z trzech kolejnych instrumentów pokładowych – z detektora promieniowania kosmicznego Cosmic-Ray Subsystem, detektora cząstek naładowanych o niskiej energii Low-Energy Charged Particle Subsystem oraz magnetometra zdają się potwierdzać, że statek kosmiczny jest już poza Układem Słonecznym.

 

Sonda Voyager 2 rozpoczęła swoją misję w 1977 roku. Agencja NASA wykorzystała wyjątkowo korzystne położenie planet, aby statek kosmiczny mógł odwiedzić wszystkie gazowe olbrzymy. W 1979 roku, sonda rozpoczęła obserwacje Jowisza. Dwa lata później dotarła do Saturna. Obserwacje Urana odbywały się w latach 1985-1986, a Neptuna – w latach 1988-1999. Gdy Voyager 2 wykonała wszystkie zadania, NASA postanowiła wykorzystać ją do badań heliosfery. Misja Voyagera 2 trwa nieprzerwanie od 41 lat i szacuje się, że zapasy energii pozwolą na badania do 2025 roku.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika wyzdro

Taaa opuściła układ słoneczny

Taaa opuściła układ słoneczny.Jest teraz 18 miiardów kilometrów od słońca a np Sedna która jest częścią ikładu słonecznego ma najdalszą orbitę 135 miliardów km- więc nie , nie opuśliła i jeszcze długo nie opuści.Do najbliższej gwiazdy mamy jakieś 38000 miliardów km więc jakoś nie wydaje sie to doniosłe osiągnięcie.Za to batera która zasila sądę od 40 lat (nie jest to bateria słoneczna ) i nadal daję jej duuuuużo energ by zasilać elektronikę z lat 70 tych to musi byc cudo.Nie wspominając o nadajniku który nadaje i odbiera syganły z 18 miliardów kilometrów co według znajej fizyki i elektroniki jest całkowicie niemożliwe( dla urządznia o tak małej mocy).

Portret użytkownika Jaskiniowiec

Cytat ... Układ Słoneczny

Cytat ... Układ Słoneczny znajduje się w galaktyceDrogi Mlecznej, która jest galaktyką spiralną z poprzeczką o średnicy około 100 tys. lat świetlnych i zawiera około 200 miliardów gwiazd[76]. Słońce znajduje się w jednym z mniejszych spiralnych ramion Galaktyki, znanym jako Ramię Oriona (lub Ramię Lokalne)[77]. Słońce leży w odległości około 25 tys. do 28 tys. lat świetlnych od centrum Galaktyki, a prędkość jego ruchu dookoła centrum Galaktyki to około 220 km/s. Pełny obrót, czyli rok galaktyczny trwa 225–250 milionów lat[78]. ... wkleiłem bo szukam związku turkusowych meteorytów z tą lub tymi kometami co lecą - 

miliardy kilometrów ?

sporo pracy przy założeniu ze kilometr ma 1024 metry i wszczęła to trzeba na lata świetlne przeliczyć - miliardy lat świetlnych ? Jesli małpa pochodzi od człowieka to za jakieś pare sęków będę rodlinką go najwyżej a nie kaczką

Portret użytkownika Jekyllman

Łykasz wszystko co naprędce

Łykasz wszystko co naprędce wyczytasz - i kto tu jest baran. Dobrze Real World powiedział ze tłumaczenie kazdemu z osobna o plaskiej ziemi za kazdym razem nie ma sensu. Nie ma po co sie kłocic skoro i tak po odbiorcy widac ze nic nie rozumie . Nie rozumie matematyki i fizyki ale potwierdza jej prawdziwosc - to jest przejaw głupoty. Plaskoziemcy przynajmniej wszystko prosto tłumaczą na chlopski rozum ale ludzie i tak wolą sluchac naukowego belkotu ktory i tak jest dla nich czarną magią. Tylko ze wiekszosc teorii naukowych jest jak i te rownania matematyczne - tylko pewnymi koncepcjami które moga byc prawda ale bez dowodu nimi nie są. Plaskoziemcy , stonujcie bo nie ma sensu przez niektórych sobie włosy wyrywać.

Skomentuj