NASA podejmie próbę przesunięcia orbity asteroidy

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

NASA ogłosiła, że w 2022 roku podejmie pierwszą próbę przesunięcia orbity asteroidy, dla której zatwierdzono już projekt tzw. podwójnego przekierowania (DART). 

Didymoon to księżycowa asteroida o wysokości 150 metrów. Jest ona częścią podwójnego układu asteroid, nazwanego od słowa "didymos", co w języku greckim oznacza słowo "bliźniaki".

 

Statkowi kosmicznemu DART ma towarzyszyć sonda Hera, która będzie odpowiedzialna za zebranie danych na temat asteroidy. Jak informuje Space, Hera nie będzie jednak obecna na miejscu podczas uderzenia, lecz dopiero po nim. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podaje, że sondzie towarzyszyć będą dwa małe nanosatelity, CubeSats, które będą rejestrować dodatkowe dane, takie jak pole grawitacyjne czy wewnętrzna struktura asteroidy.

Oficer Lindley Johnson z kwatery głównej NASA w Waszyngtonie wyjaśnia, że DART będzie pierwszą misją, która wykorzysta tzw. technikę uderzenia kinetycznego. Uderzenie w asteroidę ma spowodować przesunięcie jej orbity, dzięki czemu będzie można obronić się przed potencjalnym przyszłym zderzeniem z Ziemią.

 

Jak donosi Business Insider, statek DART wążacy około 500 kg, uderzy w asteroidę z prędkością 6 km/s, zmieniając tym samym prędkość orbitowania wokół Didymos o około 0,4 milimetra na sekundę. Może się wydawać, że taka różnica jest praktycznie niezauważalna, jednak naukowcy uważają, że będzie na tyle znacząca, by asteroidę można było zmierzyć na Ziemi za pomocą teleskopów.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Ender

Apophis na przykład. Za 10

Apophis na przykład. Za 10 lat przeleci koło Ziemi w odległości 38 000 km. Nawet jeśli ta odległość jest na dzień dzisiejszy w miarę prawdopodobna to może dojsć po drodze do jakiegoś oddziałyania grawitacyjnego czy kinetycznego którego się nie wzięło pod uwagę. 

Skomentuj