NASA planuje wysłać robota humanoidalnego na Marsa

Kategorie: 

Źródło: NASA

Amerykańscy specjaliści z NASA pracują nad humanoidalnym robotem o nazwie Walkiria i planują go w przyszłości wysłać na Marsa, aby pomagał w pracy kolonizatorom oraz badaczom. W ubiegły czwartek opublikowano w sieci film przedstawiający testy z udziałem robota.

 

Poprzednie wersje robota o Walkiria posiadały tylko jedną nogę i były zdolne do wykonywania najbardziej podstawowych działań. Teraz robot ma ludzkie proporcje i potrafi samodzielnie chodzić.

 

Humanoidalne urządzenie jest wyposażone w 200 czujników zainstalowanych w różnych częściach „ciała”. Do oceny sytuacji oraz stworzenia trasy robot używa dalmierza laserowego LIDAR, urządzenia o dużej rozdzielczości, które działa na podobnej zasadzie co radar, jednak wykorzystuje światło zamiast mikrofal.

Walkiria mierzy prawie 2 metry wzrostu, a jego waga wynosi aż 125 kilogramów. Autorem projektu jest Centrum Kosmiczne Lyndon Johnson. Algorytm sterowania oraz oprogramowanie robota zostały opracowane przez specjalistów z Institute for Human and Machine Cognition na Florydzie.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika wyzdro

jest tylko jeden problem z

jest tylko jeden problem z tym robotem - musi za sobą ciągnąć przyczepę z bateriami , popatrzcie na ten gruby kabel zasilania! Darpa próbowała obejśc ten problem montując w swoich robotach silniki spalinowe , ale to i tak wymagałoby stacji benzynowej na Marsie.Nasa się tym nie przejmuje , byle do przodu a problemy same się rozwiążą , albo i nie.

Skomentuj