Kategorie:
NASA planuje nową śmiałą misje kosmiczną. W latach trzydziestych XXI wieku amerykańscy naukowcy planują wysłać sondy na Urana lub Neptuna, aby dowiedzieć się więcej o ich budowie, a zwłaszcza składzie atmosfery tych gazowych olbrzymów.
Według Johna Wenza z New Scientist NASA poważnie rozważa wysłanie sondy atmosferycznej na Urana lub Neptuna. Pozwoliłoby to na dokładne zbadanie wszystkich aspektów systemu planetarnego, takich jak: pierścienie, satelity, atmosfera czy magnetosfera.
Obecnie istnieją 4 proponowane misje: 3 orbitery oraz przelot nad Uranem, który określiłby szczegóły księżyców lodowego giganta. Sonda zanurzyłaby się również w atmosferze planety, aby zmierzyć poziomy gazu i ciężkich pierwiastków. Do tej pory, zarówno na Urana, jak i na Neptuna, wysłano tylko jedną misję przelotową.
Dotarcie do Urana nie jest jednak proste, ponieważ planeta znajduje się daleko od Słońca. Będąc szczegółówym, Uran jest niemal 19 razy dalej od Słońca niż Ziemia. Odległość dzieląca lodowego giganta od naszej planety wynosi co najmniej 2,6 miliarda kilometrów.
Tylko jeden statek kosmiczny zbliżył się do Urana i miało to miejsce w styczniu 1986 roku, gdy Voyager 2 przeleciał nad planetą w drodze do układu słonecznego. Warto zaznaczyć, że misja wystartowało w sierpniu 1977 roku, co oznacza, że dotarcie do lodowego olbrzyma zajęło niemal 10 lat.
Zakładana przez NASA podróż na Urana lub Neptuna ma potrwać co najmniej 14 lat. Ze względu na odległość planet od Słońca, statek musiałby polegać wyłącznie na wewnętrznej mocy, zamiast na panelach słonecznych, co oznacza, że wykorzystane zostaną najpewniej baterie atomowe Pluton-238. New Scientist twierdzi, że NASA może uruchomić misje eksploracyjne najwcześniej w 2034 roku.
Ocena:
Opublikował:
ZychMan
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych. |
Komentarze
--------
Howgh!
--------
Howgh!
Skomentuj