NASA planuje uniezależnienie od Rosji w kwestii lotów kosmicznych

Kategorie: 

Źródło: SpaceX, Wikimedia Commons

NASA chce uniezależnić się od Rosji w kwestii lokowania amerykańskich astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Agencja kosmiczna zwróciła się do SpaceX, a ich współpraca już niebawem może przynieść efekty.

W 2014 roku Stany Zjednoczone zgodziły się zapłacić firmie kosmicznej SpaceX 2,7 miliarda dolarów za sondę kosmiczną, która mogłaby wnieść astronautów na orbitę. Taki sam układ zawarto z Boeingiem, a kontrakt opiewał na 4,2 miliarda dolarów.

W czwartek NASA ogłosiła, że ​​Crew Dragon od SpaceX, statek kosmiczny przeznaczony do transportu astronautów, przejdzie pierwsze testy już listopadzie 2018 r. Pierwszy lot załogowy jest przewidziany na kwiecień 2019 r. Tymczasem porównywalny CST-100 Starliner Boeinga będzie gotowy do testów na przełomie 2018 i 2019 r. Lot załogowy jest przewidziany na połowę 2019 r.

 

Po przeprowadzeniu testów załogowych każda jednostka przejdzie proces certyfikacji NASA. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, statki kosmiczne przetransportują amerykańskich astronautów na ISS.

Astronauci NASA podróżują obecnie na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego Soyuz, jednak kontrakt ten kończy się w listopadzie 2019 roku. Aby uniezależnić się od Rosji, nowe statki kosmiczne powinny zostać wprowadzone do użytku do tego czasu.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika kojak

Juz polecieli jak mowia

Juz polecieli jak mowia Indianie do Wielkiego Manitu ! Koncerny prywatne sa zainteresowane tylko zyskiem za wszelka cene ! Przyklad F-35 kompletny paranoidalny   bublel, za niewyobrazalne miliardy dolarow, ktorych konca nawet nie widac ! Boeing naprodukowal szmalcu aby szybko byla kasa ! A bezpreczenstwo ?  Mozna kupic  kogo trzeba i tyle !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj