NASA planuje misję kosmiczną na metalową asteroidę, wartą 10 trylionów dolarów

Kategorie: 

Źródło: SSL/ASU/P. Rubin/NASA/JPL-Caltech

NASA planuje w przyszłości wysłać misję na ogromną metalową asteroidę, która może skrywać w sobie tajemnice powstania naszego układu słonecznego.

 

 

Misja, którą będą dowodzić naukowcy z uniwersytetu Arizona State, jest skoncentrowana na dotarciu do gigantycznej metalowej asteroidy, nazwanej 16 Psyche. NASA chce wiedzieć, czy asteroida, prawdopodobnie zbudowana z żelaza i niklu, mogła być kiedyś częścią planety, być może nawet tak dużej jak Mars.

 

Według Lindy Elkins-Tanton, pojawiła się szansa, aby odkryć nowy rodzaj świata, który nie powstał ze skały lub lodu, lecz z metalu. Badaczka z Arizona State dodaje:

16 Psyche jest jedynym tego typu obiektem, znanym w naszym układzie słonecznym i tylko dzięki misji, ludzie będą w stanie poznać jego rdzeń. Poszerzamy naszą wiedzę o wszechświecie poprzez zwiedzanie przestrzeni kosmicznej.

Mimo iż NASA nie planuje sprowadzić masywnej asteroidy na Ziemię (co jest raczej niemożliwe ze względu na brak odpowiednich narzędzi, aby tego dokonać), Elkins-Tanton obliczyła, że żelazo znajdujące się wewnątrz 16 Psyche może być warte nawet 10 trylionów dolarów (jedynka i 19 zer).

 

Zdaniem naukowców, asteroida mogła stracić swój zewnętrzny rdzeń, z powodu licznych kolizji z innymi obiektami. Misja może rzucić światło na to, w jaki sposób planety rozdrabniały się wiele lat temu. Zgodnie z założeniami, misja wystartuje w październiku 2023 roku, a na asteroidę dotrze 7 lat później.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika komin

 

 

trendy ida w kierunku asteroid mining. nasa to organizacja panstwowa wiec dlaczego by tak pod pretekstem badania poczatkow ukladu slonecznego nie zbudowac za pieniadze podatnikow infrastruktury dla prywaciazy?

Strony

Skomentuj