NASA oskarżona o nazistowską nazwę asteroidy Ultima Thule

Kategorie: 

Źródło: NASA

Ultima Thule - co po łacinie oznacza - za granicami znanego świata, to tymczasowa nazwa najdalszego zbadanego przez NASA ciała niebieskiego. Jest to odkryta za pomocą teleskopu Hubble'a planetoida z Pasa Kupiera - 2014 MU69. Okazuje się jednak, że ta nazwa kojarzy się niektórym z nazistami i zażądano jej zmiany.

 


Ponieważ żyjemy w świecie w którym wszystko się wszystkim kojarzy i wszyscy są potem urażeni przez swoje wyobrażenia, to nie ma w tym nic dziwnego, że grupa brytyjskich i amerykańskich naukowców zwróciła się do NASA z żądaniem zmiany nazwy asteroidy 2014 MU69 na taką, która nie brzmi "nazistowsko".

Słowo, które kojarzy się urażonym przez wszystko ludziom to Thule, co ma rzekomo mieć odniesienie do okultystycznego nazistowskiego Towarzystwa Thule, które było czymś w rodzaju zakonu założycielskiego SS. Była to grupa ludzi z najwyższego kierownictwa III Rzeszy, która zajmowała się poszukiwaniem początków Aryjczyków.

Nazwa Thule pochodzi od greckiej nazwy mitycznej wyspy znajdującej się najdalej na północ Morza Śródziemnego. Własnie stamtąd miała pochodzić rasa aryjska a Towarzystwo Thule prowadziło aktywne poszukiwania tej lokalizacji.

 

Mimo, że niektórzy mają dziwne skojarzenia słysząc o Ultima Thule i widzą wtedy nazistów zamiast asteroidy, NASA oświadczyła, że wcale nie zamierza poddawać się presji i nie przewiduje zmiany nazwy tego obiektu tłumacząc, że jest to sformułowanie po łacinie, które nie ma nic wspólnego z nazistami.

Niektórzy mogą pójśc teraz za ciosem i wypomnieć NASA, że pierwszy program kosmiczny z prawdziwego zdarzenia Amerykanie zawdzięczają nazistowskim naukowcom takim jak Werhner von Braun. Być może zatem ludzie przewrażliwieni wyszukiwaniem nazistowskich konotacji w tej organizacji mają jednak trochę racji.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Maxxx

Tak szczerze to w pierwszej

Tak szczerze to w pierwszej chwili jak przeczytałem o tej asteroidzie, to faktycznie pomyślałem a tym zakonie Smile ale żeby robić z tego powodu gówno burzę to już przesada. Nazwa jak nazwa. Szkoda, że tym oświeconym i wrażliwym naukowcom nie przeszkadza odradzający się nazizm na Ukrainie.

Strony

Skomentuj