NASA opublikowała spektakularne zdjęcie "tęczy" na Marsie

Kategorie: 

Źródło: NASA

Niedawne zdjęcie wykonane przez łazik Perseverance, ukazuje zapierającą dech w piersiach scenę. Ziemski pojazd uwiecznił coś co przypominało tęczę na powierzchni Marsa. Zdjęcie wywołało masowe spekulacje w Internecie, ponieważ dowody naukowe wskazują na to, że na Marsie nie powinno zachodzić zjawisko tęczy.

 

Na Ziemi, tęcze pojawiają się wtedy, gdy światło słoneczne uderza i odbija się od pojedynczych kropelek wody w atmosferze. Niemalże nieistniejąca atmosfera Marsa, sprawia że zaistnienie tego zjawiska na czerwonej planecie "powinno" być niemożliwe. Uwagę na te anomalię zwrócili użytkownicy Reddita, którzy spekulowali nad możliwą przyczyną takiego niezwykłego ujęcia. Sugerowano chociażby, że może ono być spowodowane pyłem, i odbiciami powodowanymi przez kurz, a nie kropelki wody.

Inna z rozważanych opcji uwzględniała obserwację kryształków lodu, który występuje przecież na biegunach tej planety. Najbardziej rozpowszechniona teoria, zakłada że ta rzekoma „tęcza” to jedynie artefakt obrazu. Jest to swego rodzaju błąd kamery wywołany przez przypadkowe promienie światła wpadające do obiektywu i losowo rozpraszające się w jego wnętrzu. Ta ostatnia teoria, została poparta przez Dave'a Lavery'ego, dyrektora programowego eksploracji układu słonecznego w NASA. Jego zdaniem, położenie łazika z chwilą gdy wykonywano te fotografię, było odpowiednie do zajścia takiego zjawiska.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Tęcza na marsie nie powinna

Tęcza na marsie nie powinna nikogo dziwić ! To , że atmosfera jest śladowa nie szkodzi , ważne że jest w niej niewielka ilość pary wodnej która zamarzając tworzy maleńkie kryształki lodu dryfujące w jej górnej części i rozszczepiające światło słoneczne.  A ten co sugerował jej powstanie za sprawą drobinek pyłu ... niech lepiej zajmie się jego zamiataniem bo na nauce to się raczej nie zna.

Portret użytkownika Niemen

"[...] dowody naukowe

"[...] dowody naukowe wskazują na to, że na Marsie nie powinno zachodzić zjawisko tęczy."

To jest zdanie, którym chciałbym odpowiedzieć koledze Emel na jego pytanie dlaczego nie ma czarnych dziur. Ale nie wiem czy by mnie zrozumiał. Smile

Portret użytkownika łojapierdut

Matisie za takie newsy to

Matisie za takie newsy to nasa powinna tobie zapłacić przynajmniej z 10 tysiaków, bo jak nie to po hu...j takie bzdety pisać "zapierającą dech w piersiach scenę" nosz kułwa fa teraz to ja nawet kabaretów nie muszę oglądać bo mamy tu na znz Matis. Bez obrazy Matisie przynajmniej wesolutko jest w tych paskudnych czasach . Ponoć na titaniku też tańcowali do końca i głośno śmiali się chlejąc szampana. Bardzo mnie to przypomina obecną sytuację w państwie polin. A w telewizorku kabareciki, serialiki i sprawy taneczne, a niech się bawią, w kagańcach, do końca Lol

Strony

Skomentuj