NASA opracowała spadochron do dostarczania ciężkich ładunków na Marsa

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Naukowcy z NASA stworzyli nadmuchiwaną powłokę aerodynamiczną, która zapewni powolne opadanie pojazdów w warunkach niskiego oporu atmosferycznego.

 

 

Laboratorium NASA zademonstrowało działanie moderatora LOFTID. Nadmuchiwana konstrukcja, chroniona elastyczną osłoną termiczną, zmniejszy prędkość statku kosmicznego podczas ponownego wejścia na pokład i ochroni moduł zniżania przed przegrzaniem.

 

Naukowcy wyjaśniają, że atmosfera Marsa jest znacznie mniej gęsta niż ziemska i stanowi poważny problem w hamowaniu aerodynamicznym. Kiedy statek kosmiczny wchodzi w atmosferę, działają na niego siły aerodynamiczne. Opór atmosferyczny pomaga spowolnić pojazd, przekształcając jego energię kinetyczną w ciepło. To najbardziej ekonomiczny sposób lądowania.

 

We wszystkich poprzednich misjach na Czerwoną Planetę naukowcy stosowali sztywne osłony termiczne. Ich kluczową wadą jest mała średnica. Ogranicza ją wielkość łuski rakiety. A w przypadku misji z udziałem ludzi wymagana będzie duża ilość ładunku.

 

Nowa technologia, zdaniem twórców, pozwala skalować „spadochron” do potrzeb misji. Szeroka skorupa stwarza większy opór. W rezultacie pojazd zniżający zaczyna zwalniać w wyższych warstwach atmosfery na większej wysokości, jednocześnie doświadczając mniej intensywnego ogrzewania.

 

Do końca 2022 roku NASA planuje przeprowadzić testy atmosferyczne nowego urządzenia na niskiej orbicie okołoziemskiej. Agencja uruchomi LOFTID na pokładzie Atlas V United Launch Alliance wraz z satelitą meteorologicznym. Po umieszczeniu ładunku na orbicie statek zostanie umieszczony na trajektorii powrotu na orbitę o niskiej Ziemi, aby zademonstrować zdolność nadmuchiwanej powłoki aerodynamicznej do spowolnienia opadania i wytrzymania przegrzania.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Prof. Emel&Q

Pokazują takie ustrojstwa aby

Pokazują takie ustrojstwa aby pelikany łatwiej łykały ściemę, potem jak pokażą w telewizji spektakularną nagrywkę o podróży człowieka na marsa to nikt nie pomyśli że akcja działa się w piwnicy holywood.

Portret użytkownika Tomek Baliga

"Czy tak będzie w

"Czy tak będzie w rzeczywistości, pokażą testy"

Niestety ale nie, gdyż to pokaże ci witrynka nasa gdzie będziesz mógł sobie o tym poczytać a potem zabłysnąć jako nadworny naukowiec.

Portret użytkownika Q

A ty czym "zabłysnąłeś"

A ty czym "zabłysnąłeś" oprócz powtarzania cudzych bzdur obejrzanych na "youtube" ?. Masz jakieś własne przymyślenia a może doświadczenia jakieś wykonałeś, że wiesz lepiej co jest prawdziwe a co nie ? 

Skomentuj