NASA ogłosiła otwarcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dla turystów i przedsiębiorców

Kategorie: 

Źródło: NASA

Kierownictwo NASA doszło do wniosku, że nadszedł już czas, by zacząć czerpać ogromne dochody z udostępniania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej bogatym turystom i przedsiębiorstwom. Agencja kosmiczna umożliwi firmom wykorzystanie obiektów stacji, np. na potrzeby kręcenia reklam i filmów.

NASA zaproponowała prywatnym przedsiębiorcom wynajęcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na potrzeby produkcji, marketingu lub testowania produktów. Agencja kosmiczna umożliwi zainteresowanym wykorzystanie zasobów stacji do celów komercyjnych, a nawet zaoferuje fachową pomoc ze strony swoich astronautów. Pierwsi potencjalni klienci mogą wyruszyć w kosmos już w 2020 roku, ale oczywiście cała operacja nie będzie należała do rzeczy tanich.

Najnowsze posunięcie jest dosć nieoczekiwane, ponieważ NASA dotychczas była wrogo nastawiona do komercjalizacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Do tej pory każda firma, która chciała nawiązać współpracę, musiała wykazać, że istnieje jakiś element edukacyjny lub naukowy całego przedsięwzięcia. Żadne czysto komercyjne projekty nie mogły być zgłaszane, a astronauci NASA nie mogli nawet brać udziału w eksperymentach, które potencjalnie mogłyby zostać wykorzystane do osiągnięcia zysku.

 

W sierpniu ubiegłego roku administrator NASA, Jim Bridenstine, utworzył specjalny komitet, którego zadaniem było przeanalizowanie możliwości otwarcia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dla podmiotów prywatnych. Bridenstine argumentował, że w ten sposób NASA może zapewnić sobie nowe źródła dochodów i zdobyć większe zaufanie społeczne. Obsługa Stacji kosztuje NASA od 3 do 4 miliardów dolarów rocznie, a wynajmowanie jej do celów komercyjnych pozwoli agencji na uzyskanie środków na realizację znacznie bardziej ambitnych misji, związanych przede wszystkim z dalszą eksploracją Księżyca.

Na zlecenie NASA dwanaście firm przedstawiło szczegółowe koncepcje budowy nowych prywatnych platform kosmicznych, które mogłyby posłużyć jako "miejsca docelowe" dla realizacji projektów komercyjnych. Agencja jest jednak świadoma, że bariera wejścia na rynek usługowy nadal jest bardzo wysoka, głównie ze względu na wysokie koszty transportu ludzi i ładunków w przestrzeń kosmiczną. 

 

NASA poinformowała, że astronauci będą mogli przebywać na Stacji maksymalnie przez 30 dni. W tej chwili jedyną realną opcją transportu jest wykorzystanie nowego statku kosmicznego, budowanego przez SpaceX i Boeinga, który nie odbył jeszcze żadnych lotów testowych. Samo korzystanie z obiektów stacji kosmicznej będzie niezwykle kosztowne. Dobowa opłata za dostęp do systemów podtrzymywania życia i toalet dla jednej osoby wyniesie 11 250 dolarów, a wszystkie pozostałe niezbędne materiały eksploatacyjne dla załogi, takie jak żywność, powietrze czy medykamenty będą kosztować 22 500 dolarów. Ostatecznie, według dyrektora finansowego NASA, Jeffa DeWita, 24-godzinny pobyt jednej osoby na Stacji będzie wyceniony na około 35 tysięcy dolarów.

Dyrektorzy NASA jasno dali do zrozumienia, że nowe zmiany polityki to dopiero początek i zapowiadają, że w przyszłości pojawi się jeszcze więcej możliwości komercyjnych dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.Komentarze

Portret użytkownika Anita24

Dokładnie:

Dokładnie:

Rzeczywistość rozszerzona: (ang. Augmented Reality) – system łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo. Zazwyczaj wykorzystuje się obraz z kamery, na który nałożona jest, generowana w czasie rzeczywistym, grafika 3D. Iss znajduje się na ziemi, mają także specjalne samoloty zero-G do kręcenia niektórych scenek. Ciemniaki wychowani na telewizorni i tak zwanej oficjalnej nauce łykaja wszystko jak pelikany. Bo tak ich zaprogramowano! Mało kto wychodzi z matrixa dlatego że prawda jest bolesna.

 

Portret użytkownika Cesarz

Ciemniaki wychowani na

Ciemniaki wychowani na komputerowni ani nieba w nocy na oczy nie widzieli, ani o książkach nie słyszeli. O umiejętnym kojarzeniu faktów i w ogóle ich znajomości szkoda wspominać. A mają siebie i swoje rozumiem z ich konceptualnymi wydmuszkami za bóg wie co. Taaacy przenikliwi, nic o niczym nie wiedzą ale wszystko przejrzeli. Dobry kabaret.

Portret użytkownika Teresa z Torunia

idea komercyjnych,

idea komercyjnych, turystycznych lotów na orbitę/stację nie jest taka prosta ponieważ należy brać pod uwagę czynniki tj. przeciążenie podczas startu, poruszanie się w stanie 0g oraz niezwykle ważny czynnik - jak na psychikę człowieka wpłynie powiedzmy tygodniowy pobyt w "puszce po sardynkach". Jeszcze ważniejszym elementem jest to co stanie się z psychiką człowieka gdy ten postanowi opuścić stację kosmiczną i znajdzie się w otwartej przestrzeni w której umysł nie ma oparcia, punktu odniesienia (jak to ma miejsce tutaj na ziemii). Pamiętajmy, że pierwsi kosmiczni turyści zanim polecieli na stację MIR przechodzili 3 miesięczne szkolenie głównie związane z tym jak poradzić sobie z przeciążeniem oraz poruszaniem w 0g.

Portret użytkownika Anita24

Poza tym "banalnych teorii"

Poza tym "banalnych teorii"

teoria ewolucji, teoria heliocentryczna, teoria grawitacji, teoria wielkiego wybuchu człowieku to twój tępy łeb zabetonowano nie udowodnionymi teoryjkami odczep sie od płaszczaków bo oni nie wymyślaja teori a jedynie badają to co można zbadać naocznie.  Nigdy nie można dawać wiary w coś tylko dla tego że ktoś tak powiedział w szkole w telewizji albo na uniwerku. Człowieku radzę odłączyć się od matrixa, on zasłania ci prawdziwy obraz świata.

 

Portret użytkownika Anita24

Ty durniu czy naprawdę

Ty durniu czy naprawdę wierzysz w te brednie że zwykły człowiek za kase poleci sobie do ISS ? każdy kto wie cokolwiek o świecie jest świadomy tego że oni pokażą jakiegoś aktorzyne i oczywiście kłamliwa tuba mediów głównego ścieku ogłosi że to wielki sukces  będziesz oglądał tego pana w TV ale to będzie podstawiony koleś. A wszystko nagrane w studio podobnie jak filmy sf

Portret użytkownika Px

Takie info powtarzane jest od

Takie info powtarzane jest od lat 70 ubiegłego wieku.Więc zgodnie z przysłowiem.Nie mów hop póki nie przeskoczysz.Leki na raka też od ponad 40 lat są ali ich nie ma;-)Lecz kasa musi płynąć.Masz budować ale nie wybudować Wink

Skomentuj