NASA ogłosiła odkrycie związków organicznych i metanu na Marsie

Kategorie: 

Źródło: NASA

W czwartek o godzinie 20:00 czasu polskiego odbyła się konferencja prasowa, którą zwołała NASA. Agencja ogłosiła, że łazik Curiosity podczas odwiertów na Marsie odkrył związki organiczne. Zdaniem naukowców, potwierdza to, że warunki na Czerwonej Planecie były kiedyś bardziej przyjazne dla powstania i rozwoju życia.

 

Curiosity wykonał odwierty w skałach osadowych, tzw. mułowcach, w kraterze Gale, których wiek szacowany jest na około 3 miliardy lat. Łazik pobrał materiał i zbadał go z pomocą specjalnych instrumentów pokładowych, podgrzewając do temperatury 500 stopni Celsjusza. W oparach wykryto związki aromatyczne, alifatyczne i tiofeny – związki organiczne, które zawierają węgiel i wodór, a czasem też tlen, azot i inne elementy. Niektóre fragmenty tych cząsteczek zawierały także siarkę, która mogła „zakonserwować” materię organiczną.

Źródło: NASA/GSFC

Łazik Curiosity na przestrzeni 3 lat marsjańskich (6 lat ziemskich) prowadził również badania atmosfery i stwierdził w niej obecność metanu. Jej ilość była jednak zależna od pory roku. Podczas gdy w marsjańskim okresie letnim stężenie metanu było najwyższe – 0,65 części na miliard, tak w okresie zimowym stężenie było najniższe – 0,24 części na miliard. Jego dokładne pochodzenie pozostaje nieznane.

Źródło: NASA/GSFC

Zdaniem naukowców, odkrycie nie dowodzi istnienia marsjańskiego życia, ale sugeruje, że na planecie mogły kiedyś panować odpowiednie warunki dla jego podtrzymania. Odkrycie to jest przede wszystkim wskazówką, że badania prowadzone są w dobrym kierunku, a przyszłe odwierty być może pozwolą wykryć jeszcze więcej związków organicznych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika hyh

Zastanawia mnie czemu maja

Zastanawia mnie czemu maja samochodziki na gumofilcach na gruncie kamienistym ? i dlaczego nie ma zadnej sondy latajacej ,ktora moglaby przemierzyc szybciej ta pustynie na ...Grenlandii Smile , filtr zalozony na kamere jest zabojczy Smile Mars jest jednolity wszedzie w jednym kolorze :(  a jak chodzi sie po Ziemi to po prawej gora szara a po lewej kolorowa Smile

Portret użytkownika EGIPŁAN

No  jak mogą pozwolić 

No  jak mogą pozwolić  ludziom  na szwędanie   się  po  Księzycu,  kiedy  tam  Reptile  swoje  bazy  maja???Szczególnie  po  jego  ciemnej  stronie(dlatego  jest  tak  zrobione  aby  nie  było  widać  ruchu obiektów  latających  po  tamtej  stronie.... Ale  jak  ktoś  ma  dobry  teleskop z  pozycjonerem(śledzący ruch Księzyca,  to  na  bank  zaobserwuje  co  jakiś  czas  przemykajace  statki UFO  w  pobliżu  jego  krawędzi- czyli  blisko  jego  ciemnej  strony.....REPTILIANIE  ZAKAZALI  NASA  WYSYŁANIE  JAKICHKOLWIEK  POJAZDÓW  NA  KSIĘŻYC  po  to,  aby  w  ciemnocie  ludzką  trzodę  trzymać!

Portret użytkownika keri

Księżyc to sprawa

Księżyc to sprawa niebezpieczna. Prawie cała ekipa filmowa, która robiła film o lądowaniu na księżycu zginęła w dziwnych okolicznościach. Reżyser Kubrick uciekł do Anglii, lecz nawet tam go zaciukali. O morderstwie poinformowała Nicole Kidman, która rozmawiała z reżyserem kilka godzin przed jego śmiercią.

Jesli chodzi o wyjazd fizyczny na księżyc to nigdy nie był możliwy i nigdy go nie było.

Strony

Skomentuj