NASA odkryła planetę, która może się nadawać do zamieszkania

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Za pomocą należącego do NASA kosmicznego teleskopu TESS odkryto planetę TOI 700 d, która jest bardzo podobna do Ziemi. Na dodatek znajduje się tam woda w stanie ciekłym, może istnieć atmosfera  i znajduje się ona w odpowiedniej odległości od swojej gwiazdy, aby podtrzymywać życie. 

Zdaniem astronomów na powierzchni TOI 700 d może istnieć woda w stanie ciekłym, oraz atmosfera, a więc są to warunki do życia. Planeta ta nie znajduje się aż tak daleko bo jedynie około 101 lat świetlnych od Ziemi. Obecnie nie mamy jeszcze technologii, która umożliwiłaby nam dotarcie w to miejsce w rozsądnym czasie, ale na warunki kosmiczne to całkiem blisko.

 

Układ planetarny w którym istnieje TOI 700 d zawiera przynajmniej 3 planety, które obiegają czerwonego karła, czyli gwiazdę mniejszą i zimniejszą od naszego Słońca. Wszystkie te planety zostały odkryte w momencie gdy przechodziły na tle gwiazdy, czyli podczas tranzytu. TESS jest w stanie wykryć nawet niewielkie zmiany jasności i daje to wielu danych na temat takiego obiektu.

Najbliżej gwiazdy TOI 700 orbituje planeta TOI 700 b, która ma średnicę niemal taką samą jak Ziemia. Kolejna planeta jest typu gazowego i jest ponad 2 razy większa niż nasz glob. Obiega ona tamto słońce w zaledwie 16 ziemskich dni. 

 

Zdecydowanie najbardziej ciekawa jest trzecia z planet, TOI 700 d. Jest to z pewnością planeta skalista i jedynie o jedną piątą większa od Ziemi. Obiega ona gwiazdę w ciągu 37 dni. Jej umiejscowienie jest na tyle korzystne, że mogą tam się znajdować jeziora i oceany z płynną wodą. Wyliczono, że planeta ta otrzymuje niemal 90 proc. energii jaką Ziemia uzyskuje od Słońca. Oznacza to, że TOI 700 d spełnia wszystkie warunki aby nazywać ją Drugą Ziemią. 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika asia

Takie info to kolejna pralnia

Takie info to kolejna pralnia mózgów, żeby ludzie dalej mieli wiarę, że kosmos istnieje. Ludzi można ogłupić propagandą od od czasu az powstała NASA ,czyli po hebbrajsku oszustwo. A kto jest Ojcem klamstwa? No wlaśnie. 

Portret użytkownika vv vv

@aisia,

@aisia,

... ja, trza mieć choć ciut rozumu.. by pojąć dotychczas niepojęte... a potakim pierdzieleniu bedzie go jeszcze mniej niż się miało... miłego upadku świadomości i rozumu... ciekawi mnie tylko co cię pokusiło i kusi  do dalszej degrengolady siebie i swego rozumienia,,,

Portret użytkownika vv vv

... ja, trza mieć choć ciut

... ja, trza mieć choć ciut rozumu.. by pojąć dotychczas niepojęte... a potakim pierdzieleniu bedzie go jeszcze mniej niż się miało... miłego upadku świadomości i rozumu... ciekawi mnie tylko co cię pokusiło i kusi  do dalszej degrengolady siebie i swego rozumienia,,,

Strony

Skomentuj