NASA obawia się, że łazik Opportunity może nie przetrwać silnej burzy piaskowej na Marsie

Kategorie: 

Źródło: NASA

Na Marsie trwa aktualnie potężna burza piaskowa. W jej samym centrum znajduje się ziemski łazik Opportunity. Naukowcy kierujący misją kosmiczną zadecydowali o przerwaniu badań i uruchomieniu trybu oszczędzania energii. Otwarcie mówi się, że łazik może nie przetrwać tego sztormu.

 

Burza piaskowa pokrywa aż 41 milionów kilometrów kwadratowych powierzchni Marsa. To jest około 25% powierzchni całkowitej planety, lub tereny Ameryki Północnej i Rosji razem wzięte. Intensywna burza skutecznie odcięła dopływ światła słonecznego do powierzchni Czerwonej Planety. Oznacza to, że łazik Opportunity nie może ładować swoich baterii, więc musi oszczędzać energię.

 

Podczas konferencji prasowej NASA, John Callas, który zarządza misją Opportunity powiedział, że agencja jest zaniepokojona stanem łazika. Porównał on obecną sytuację do 97-letniej kobiety, która zapadła w śpiączkę – potrzeba czasu, aby łazik „wybudził się”, co będzie możliwe, gdy burza piaskowa dobiegnie końca.

Wizualizacja marsjańskiej burzy piaskowej - źródło: NASA

Łazik Opportunity wylądował na Marsie 25 stycznia 2004 roku. Początkowo naukowcy planowali, że misja potrwa tylko 90 marsjańskich dni. Okazało się jednak, że maszyna cechuje się wyjątkową wytrzymałością i pracuje na Czerwonej Planecie już od niemal 15 lat. W trakcie swojej misji, Opportunity pokonał dystans ponad 45 kilometrów. Utrata łazika byłaby niewątpliwie dużą stratą, choć NASA wciąż wierzy, że burza piaskowa wkrótce dobiegnie końca, a ziemski pojazd będzie mógł kontynuować swoją podróż.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu

loading...


Komentarze

Portret użytkownika Maj

Co za bzdury o tej

Co za bzdury o tej powierzchni Marsa. Jak 41 kilometrow kwadratowych jest 25% powierzchnia Marsa to by Mars mial 164 kilometry kwadratowe.Powierzchnia marsa to 144 800 000 km2 / 1,448×108 km²

Portret użytkownika alojzy

Zamiast martwić się marsem i

Zamiast martwić się marsem i łazikiem to proponuję prywatnie popytać ludzi z różnych instytutów z dobrym sprzętem na różnych terenach Polski (np. koło zgierza) o wskazania mierników promieniowania nawet samego gamma. Chyba nie muszę dodawać o jaki okres chodzi.
...bo już tak wszyscy ruchają tych nieszczęsnych mieszkańców tego nieszęsnego kraju i to w takich pozycjach, że aż smutno się robi.

Portret użytkownika zieono

oj tam oj tam! u mnie na

oj tam oj tam! u mnie na zielono. PAA tez ma mapke, na zielono! A eurdep? Ojej, wylaczyli juz na tydzien. 2 miliony bekereli cezu w metrze szesciennym przy czeskim szpitalu... Ale pamietajcie, zaniepokojeni jestesmy mozliwym zanieczyszczeniem plazy smarem...

Strony

Skomentuj