NASA nagrała i udostępniła pierwsze dźwięki z Marsa!

Kategorie: 

Źródło: NASA

Sonda kosmiczna InSight, która pod koniec listopada pomyślnie wylądowała na Czerwonej Planecie, przekazała nam nie tylko zdjęcia, ale też pierwsze nagranie audio. Słychać na nich huczenie marsjańskiego wiatru.

 

Sonda InSight zarejestrowała dźwięki, spowodowane drganiami paneli słonecznych, w które dmuchał wiatr. Naukowcy z NASA udostępnili dwie wersje nagrania – pierwsza jest oryginalna, natomiast w drugiej podwyższono częstotliwość, aby łatwiej można było usłyszeć dźwięk.

Naukowcy szacują, że zarejestrowany wiatr mógł wiać z prędkością 16-24 km/h. Nagranie tych dźwięków nie było zamierzone. Sonda InSight wyposażona jest w sejsmograf i czujnik ciśnienia powietrza, z pomocą których zamierza zbadać Marsa.

Jest to pierwsze w historii ludzkości nagranie, pochodzące z planety innej, niż Ziemia i z pewnością nie ostatnie. W przeszłości próbowano już kilka razy zarejestrować jakiekolwiek dźwięki na Marsie, lecz bezskutecznie. W 2020 roku, gdy misja kosmiczna sondy InSight dobiegnie końca, NASA wyśle na Marsa łazik o nazwie „Mars 2020”, który będzie wyposażony w dwa mikrofony.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika U_P_Adlina

Tylko ktoś z IQ na poziomie

Tylko ktoś z IQ na poziomie popielniczki może nie zauważać, że ludzie nie widzą, iż wszechbankrut zza oceanu ma cokolwiek wspólnego z kosmosem tylko dzięki rosyjskom silnikom, których nową partię właśnie zamówił, hehehehehe! A bez nich widziałby kosmos jak przysłowiowa świnia niebo, hehehehe! Te bazy uSSmana i stacjonując w nich żołdactwo w liczbie kilkuset tysięcy są tak kosztowne, że uSSman coraz bardziej podupada finansowo, co widac po bęckach, jakie zebrał w Syrii, czy Afganistanie. A ty się cieszysz, hehehehehe! No ale czego się spodziewać po skakunie majdaniarskim z banderlandu? Hehehehe! "Sojusze"? Coraz mniej tych "sojuszników", co? Nawet Turcja olała słabnącego uSSmana, hehehehe! 

I ciekawe, jakim cudem ta "wyśmiana" Rosja skopała zad uSSmanowi w Syrii? Hehehehehe! Chyba, że mówisz o śmiechu baranim głosem, który ostatnio wydobywa sie z uSSmasnkich sfrustrowanych gardzieli.........to tak, hehehehehehe! 

Onuce? A dzięki czyim silnikom wszechbankrut widzi kosmos? Gdyby nie rosyjskie silniki, mógłby co najwyżej polatać w kosmos na symulatorze, hehehehe!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika halibut

Na 27 lotów, tylko 4 odbyły

Na 27 lotów, tylko 4 odbyły się przy udziale silników pierwszego stopnia RD180. Poza tym pełnie praw własności posiada amerkańska ULA. W rosji odbywa się producja z uwagi na niskie koszty. W ubiegłym tygodniu Falcon 9 od Space X wyniosł kilkadziesiat satelitów na LEO przy czym po raz 3 (!) odzyskano do ponownego uzytku pierwszy stopień rakiety. Dla Rosjan to technologia poza ziemska.

Portret użytkownika U_P_Adlina

Dużo ględzenia, ale zero

Dużo ględzenia, ale zero źródeł. 

I co ty bredzisz w kwestii ULA? Jaką ma pełnię własności? RD-180 został zaprojektowany i jest produkowany przez rosyjskie przedsiębiorstwo NPO Energomasz. Silnik ten oferowany jest na rynku przez uSSmańską spółkę RD AMROS, stanowiącą joint venture Pratt & Whitney Rocketdyne (50%) i NPO Energomasz (50%). Silnik ten jest dostarczany m.in. do United Launch Aliance (ULA), czyli do spółki zajmującej się wynoszeniem ładunków w przestrzeń kosmiczną. Coś ci się pokręciło więc w głowinie. 

Prawda jest taka, że uSSman wciąż musi korzystać z rosyjskich silników i zamawia kolejne partie.  

http://satkurier.pl/laravel/news/172695/6-rosyjskich-silnikow-rd-180-dla-rakiet-atlas-5.html 

Technologia pozaziemska? Buhahahahaha! To gdzie jest ta "pozaziemska technologia" w Syrii czy Afganistanie? Hehehehehe! No nie rozśmieszaj mnie.

 

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika baca

już wiem!!!

już wiem!!!

fotki tym sondom robią te łaziki... a ja cale życie sobie nad tym głowę łamałem...

no ale chwila, chwila, jak ci wszyscy naukowcy z tych fotek "prędkość wiatru oszacowali "?

czyżby jakieś latawce z partyzanta jeszcze wypuścili?

przecież ta sonda ma marsie nie lata tylko stoi spokojnie żeby płyty tektonicznej nie pokruszyc????

 

Strony

Skomentuj