NASA monitoruje niebezpieczną 50-metrową asteroidę, która może zderzyć się z Ziemią

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niedawno okazało się, że eksperci odkryli nową asteroidę 2023 DW, która może stanowić zagrożenie dla naszej planety. W tej chwili ciało niebieskie znajduje się pod nadzorem biura koordynującego obronę planetarną NASA, które monitoruje jej orbitę.

2023 DW to bliska Ziemi asteroida z grupy Ateny. Ma około 50 metrów średnicy,czyli mniej więcej odpowiada rozmiarowi asteroidy , która spowodowała zdarzenie tunguskie. Została odkryta przez Georgesa Attarda i Alaina Maury'ego z programu wyszukiwania asteroid MAP (Maury/Attard/Parrott) w San Pedro de Atacama w dniu 26 lutego 2023 r., kiedy znajdowała się w odległosci 0,07  AU czyli około 10 milionów  km  od Ziemi.

 

Według obliczeń naukowców zderzenie asteroidy z Ziemią może nastąpić w 2046 roku, a prawdopodobieństwo tego zdarzenia wynosi 0,17%. Jednocześnie naukowcy sugerują, że asteroida może spaść do Oceanu Indyjskiego lub na wschodnie wybrzeże Ameryki. Obiekt jest obecnie pod stałą obserwacją i dokładne obliczenie jego orbity wciąż trwa.

 

Obecnie 2023 DW okrąża Słońce raz na 271 dni. Dotarła do peryhelium - najbliższego zbliżenia do Słońca - 26 listopada 2022 r., a następnie zbliżyła się do Ziemi od strony Słońca, zbliżając się do Ziemi 18 lutego 2023 r. na odległość około 8,7 mln km. Ryzyko Przy 13-dniowym okresie obserwacyjnym osiągnął najwyższą ocenę w skali Palermo na poziomie –1,89. Po analizach obiekt 2023 DW został usunięty z tabeli ryzyka co stało się 20 marca 2023 r.

Asteroidy to ciała niebieskie, które krążą wokół Słońca i mogą stanowić zagrożenie dla naszej planety. Historycznym przykładem zderzenia asteroidy z Ziemią jest krater Chicxulub w Zatoce Meksykańskiej, który powstał ok. 66 mln lat temu po zderzeniu asteroidy o średnicy ok. 10 km. To zderzenie rzekomo doprowadziło do wyginięcia dinozaurów i wielu innych gatunków zwierząt. Od tego czasu naukowcy aktywnie badają asteroidy i opracowują metody ochrony Ziemi przed możliwymi skutkami.

Współczesne badania pokazują, że naszej planecie nieustannie zagrażają asteroidy, z których niektóre mogą mieć kilka kilometrów średnicy. Jednak dzięki rozwojowi technologii i metod naukowych naukowcom udało się stworzyć systemy śledzenia i przewidywania trajektorii asteroid, co pozwala na podjęcie w odpowiednim czasie działań w celu ochrony Ziemi. Ponadto, istnieją projekty rozwoju specjalnych misji kosmicznych, których celem jest zmiana trajektorii asteroidy i zapobieżenie jej kolizji z Ziemią.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika KittySlayer

eksperci odkryli nową

eksperci odkryli nową asteroidę 2023 DW, która może stanowić zagrożenie dla naszej planety.

 

Ci tzw. eksperci ponownie się mylą, pozwolę sobie przytoczyć skutki zderzenia różnej wielkości obiektów z Ziemią

 

"

- do 50 metrów Co 1500 lat Zniszczenia obejmują średniej wielkości miasto, pojawiają się pożary i fale tsunami

 

- do 150 metrów Co 20 tys. lat Zniszczenia obejmują kilkaset kilometrów kwadratowych

 

- do 300 metrów Co 100 tys. lat Totalne zniszczenia w promieniu 100 km, szkody w promieniu kilkuset kilometrów

 

- do 600 metrów Co 200 tys. lat Tsunami na całej planecie, zniszczenia obszaru porównywalnego z Polską

 

- do 1000 metrów Co milion lat Poważne zmiany klimatyczne odczuwalne na całej planecie, zniszczony obszar porównywalny z całą Europą

 

- do 5000 metrów Co 20 mln lat Globalne zniszczenie, pyły powstałe w wyniku kolizji zasłaniają Słońce, wieloletnia zima na całej planecie

 

- powyżej 10 000 metrów Co 100 mln lat Po nas..."

 

reasumując 50 metrowa skała nie stanowi żadnego zagrożenia dla Ziemi co najwyżej może zniszczyć miasto wielkości np. Koszalina czy Słupska i nie chciałbym być w tych  miastach w momencie zderzenia.

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Portret użytkownika moonman

Jak by miała spaść za 2,3

Jak by miała spaść za 2,3 lata to ok ale spadnie w 2040 a może i nie spadnie więc admin nie sraj pod siebie dalej niż widzisz ok wcześniej nas dojadą pisuary lub 3 wojna światowa lub zaraza jakaś. powodzie, trzęsienia ziemi, tornada itp ? większość z nas juz nie będzie żyła w 2040r a my będziemy dziadkami więc ?

Portret użytkownika Tezejusz

Admin znowu sra pod siebie, a

Admin znowu sra pod siebie, a nic się nie stanie a nawet to i tak spadnie daleko od Polski więc możemy spać spokojnie poza tym w 2040r ? pffff prosza cie Admin już dawno tej stronki nie będzie a my będziemy dziadkami a połowa z nas żyć już nie będzie i cholera wie co się jeszcze wydaży na świecie może 3 wojna światowa a może coś innego więc ?

Skomentuj