NASA ma zamiar modyfikować geny przyszłych kolonizatorów Marsa

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Największym zagrożeniem jakie czyha na astronautów w przestrzeni kosmicznej jest zabójcze promieniowanie kosmiczne, które przede wszystkim zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów. Jest to tak naprawdę tylko jeden z wielu problemów, ponieważ człowiek przebywając przez dłuższy czas poza Ziemią zaczyna doświadczać osłabienia kości, zaniku mięśni, zaburzeń wzroku a także problemów psychicznych. Jednak rozwiązanie kwestii ekspozycji astronautów na promieniowanie kosmiczne wydaje się sprawą priorytetową. Proponowanym przez NASA rozwiązaniem jest modyfikacja genetyczna.

 

Agencja ze Stanów Zjednoczonych planuje zorganizować załogową misję na Marsa w latach 30. Lecz w pierwszej kolejności musi zadbać o bezpieczeństwo astronautów. Główny technolog Douglas Terrier ujawnił, że NASA badała możliwość zastosowania leków naprawiających DNA i pozostaje otwarta na inne rozwiązania, np. na zmianę aktywności genów.

 

Dr Terrier twierdzi, że terapia lekowa wydaje się obiecująca - NASA testowała już jedną z terapii na myszach laboratoryjnych i w przyszłym roku rozpocznie badania kliniczne. Lecz agencja rozważa również nad bardziej "ekstremalnymi" rozwiązaniami, w tym nad modyfikacją epigenetyczną. Opcja ta zakłada wyciszanie lub wzmacnianie aktywności konkretnych genów oraz ich modyfikację celem zwiększenia odporności komórkowej astronautów. Dr Terrier zaznaczył, że rozwiązanie to wciąż znajduje się w fazie eksperymentalnej.

Źródło: NASA

Jak sami widzimy, kolonizacja Marsa stała się priorytetem dla różnych agencji kosmicznych oraz prywatnych firm z całego świata. Jesteśmy świadkami wyścigu kosmicznego, w którym najwyraźniej wszystkie chwyty są dozwolone - łącznie z modyfikowaniem genów człowieka.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika alebeka

i to sie zakonczy tak ze lot

i to sie zakonczy tak ze lot na marsa bedzie zfingowany a po jakims czasie zaczna pojawiac sie statki ze  niby wrocili tylko przemienieni czy cos w ten desen i nas beda nauczac bo beda na wyzszym poziomie po boskiej przemianie i nas wezma w obroty

Portret użytkownika ZwariowanyWariat

Skutki śmiercionosnego

Skutki śmiercionosnego promieniowania nie są kwestia nową,... jednak nie przeszkodziło to w rzekomych lotach załogowych na Księżyc pomiędzy 1969 a 1972 rokiem... Czy tamci astronauci odczuli konsekwencje wystawienia na promienowanie np. Pasów Van Allena?

PS: Wiadomo co na ten temat powiedzili naukowcy z NASA, jest to szokujace (są materiały archiwalne na YT). Stwierdzili, że w owym czasie "nikt nie był świadomy istnienia takiego zagrożenia"...

Skomentuj