NASA ma plan jak pozyskać tlen na Księżycu

Kategorie: 

Źródło: NASA

Przygotowania do ambitnego programu Artemis - stworzonego w celu powrotu ludzi na Księżyc - są w pełnym rozkwicie. W ramach państwowego programu, NASA przeznaczyła znaczne fundusze na firmę Pioneer Astronautics, który twierdzi, że jest w stanie zebrać księżycowy regolit i przekształcić go w użyteczny tlen bezpośrednio na miejscu. 

 

Pioneer Astronautics jest jedną z czterech finansowanych przez rząd firm. Podzielą się one łącznie 17 milionami dolarów z trzema innymi firmami, które zdaniem agencji kosmicznej wniosą duży wkład w misję Artemis. Firma zamierza zbierać luźną glebę na Księżycu i wydobywać z niej tlen. Jakkolwiek brzmi to niewiarygodne, ale jest to wykonalne. Chodzi o to, że firma zamierza wydobywać regolit, który może znajdować się na głębokości do 15 metrów, co oznacza, że ​​niektóre gazy, w tym tlen, może się udać pozyskać podczas samego procesu wydobycia.

 

Pioneer Astronautics planuje wydobywać i wykorzystywać ten tlen na miejscu lub do produkcji paliwa rakietowego. Koncept jest śmiały dlatego firma potrzebuje poważnych funduszy, które otrzymała przekonując decydentów w NASA. Być może było im łatwiej, bo nie jest to pierwsza współpraca tej firmy z amerykańską agencją kosmiczną. Od 2006 roku, Pioneer Astronautics już kilkakrotnie zdobyła fundusze NASA na innowacyjne projekty. Branża musi być rozwojowa, bo 13 lipca 2020r. firmaPioneer Astronautics została zakupiona przez pierwszą na świecie spółkę holdingowa zajmująca się przestrzenią kosmiczną, o nazwie Voyager Space Holdings Inc.

 

Przypomnijmy, że celem programu Artemis, dla którego rozwijane są między innymi te zdolności, do 2024 roku powinna być uzyskana możliwość ponownego wystrzelenia ludzi na Księżyc. Tym razem będzie to i mężczyzna i kobieta. Celem jest też aby było to krokiem w kierunku stworzenia stałego osiedla mieszkalnego na ziemskim satelicie co będzie ważnym krokiem w kierunku podboju Marsa.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika pax

Założę się, że i tym razem

Założę się, że i tym razem polecą na Księżyc zlokalizowany w Hollywood.

Taka misja jest bardzo kosztowna, a po co wydawać na to kasę, jak można za nią pozakładać mnogo starych rodów Hamerykańskich. Nie zmarnują takiej kasy na jakieś fanaberie księżycowe.

Zresztą, jak widać na powyższym foto, ludzie na Księżycu już "są".

I o co chodzi, i o co chodzi.

Portret użytkownika keri

do 2024 roku powinna być

do 2024 roku powinna być uzyskana możliwość ponownego wystrzelenia ludzi na Księżyc. Tym razem będzie to i mężczyzna i kobieta.

To mogą się liczyć z protestami z powodu homofobii ROFL ROFL ROFL

Celem jest też aby było to krokiem w kierunku stworzenia stałego osiedla mieszkalnego na ziemskim satelicie

A kiedy zbudują osiedle na Antarktydzie? Tam już jest tlen Biggrin

Firma zamierza zbierać luźną glebę na Księżycu i wydobywać z niej tlen ... i wykorzystywać ten tlen na miejscu lub do produkcji paliwa rakietowego.

Od kiedy na księżycu jest gleba? A w tej glebie tlen i paliwo, złoto, mirra i kadzidło też zapewne. ROFL

Za 17 mln to będzie kiepska animacja, nie przebije mupetowych "Świni w kosmosie". ROFL

Portret użytkownika Quark

Kompletna bzdura nic więcej .

Kompletna bzdura nic więcej . Jak są tacy mądrzy to niech najpierw spróbują uzyskać tlen z piasku pustynnego tu na ziemi przynajmniej próżni nie ma. Kiedyś już jakiś naukowiec wymyślił jak pozyskać wodę ze skał księżycowych .. wygrzewał je w piecu elektrycznym aż się "spociły" .. kilkoma kroplami. Kurna kto to wymyśla ,kto to zatwierdza ?? Chyba jakieś tumany skończone ! Z wielkim trudem udaje się posadzić jakiś tandetny łazik księżycowy ,który ledwie co potrafi skrobnąć warstewkę pyłu księżycowego do łopatki a ci bredzą  coś o wydobyciu ,przeróbce ,produkcji ze skał tlenu i innych surowców .Mam rozumieć ,że oni chcą tam fabrykę pobudować i to pewnie z "miejscowych surowców" rękami ochoczych robotników w kombinezonach i chełmach - taką mają już technikę , tylko zapomnieli nam o niej powiedzieć ?

Portret użytkownika baca

nasa ma plan na

nasa ma plan na whyprodukowanie tlenu na księżycu:

krok pierwszy - odbić przy pomocy waszyngtonu z rąk czarnych protestujących jakiś market ogrodniczy

krok drugi - wykraść sadzonkę sosny niezamieszkałą przez murzynów

krok trzeci - wynająć studio i nakręcić lądowanie sosny na księżycu

 

Portret użytkownika euklides

 Od 2006 roku, Pioneer

 Od 2006 roku, Pioneer Astronautics już kilkakrotnie zdobyła fundusze NASA na innowacyjne projekty.

Och, i gdzie są te innowacyjne projekty? Tylko czekać aż będziemy mieć agencję kosmiczną w Polsce, bo kosmiczne pomysły to dopiero jest "byznes", lepszy niż te całe maseczki i nikt się nie czepia...

Strony

Skomentuj