NASA: "Jesteśmy blisko znalezienia życia na Marsie, ale świat nie jest na to gotowy"

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Główny naukowiec NASA, Jim Green, oznajmił, że agencja kosmiczna w ciągu najbliższych 2 lat może znaleźć życie na Marsie. Jednocześnie zaznaczył jednak, że jego zdaniem świat nie jest gotowy na tak "rewolucyjne" odkrycie.

Jim Green wyraził przekonanie, że dwa łaziki NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) mogą znaleźć dowody życia na Marsie zaledwie kilka miesięcy po ich wylądowaniu na Czerwonej Planecie w marcu 2021 roku. Zadaniem łazików będzie pobranie próbek i zbadanie ich pod kątem obecności substancji organicznych.

 

Główny naukowiec NASA porównał potencjalne odkrycie życia na Marsie do momentu, gdy Mikołaj Kopernik przedstawił swoją teorię heliocentryczną, w którą początkowo nikt nie chciał uwierzyć. Green obawia się, że nowe ustalenia mogłyby wywołać podobną reakcję, jak w XVI wieku:

Nasze potencjalne odkrycie może zapoczątkować zupełnie nową linię myślenia. Nie sądzę, by świat był przygotowany na rewolucję. Martwi mnie ta perspektywa, ponieważ uważam, że jesteśmy bliscy przełomowego odkrycia.

Zadaniem łazika Mars 2020 będzie pobranie i wysłanie próbek skał z powrotem na Ziemię. Po raz pierwszy w historii materiał z Marsa może znaleźć się na naszej planecie. Green uważa, że jedno niezwykle istotne odkrycie uruchomi szereg nowych pytań, na które naukowcy będą poszukiwać odpowiedzi:

Znalezienie życie na Marsie nie będzie końcem, lecz początkiem, ponieważ uaktywni dziesiątki kolejnych pytań. Czy życie na Marsie jest takie jak my? Czy jesteśmy spokrewnieni? Czy życie może przemieszczać się z planety na planetę? Jaki wpływ ma środowisko chemiczne planety na żyjące tam organizmy? To tylko niektóre z pytań, a będzie ich dużo więcej.

Główny naukowiec NASA uważa, że na innych planetach mogą istnieć całe cywilizacje:

Nie ma powodu, by uważać, że oprócz nas nie ma innej cywilizacji, ponieważ stale odnajdujemy kolejne planety poza Układem Słonecznym, a ich zawartość jest dla nas zagadką.

Ostatnie badania wykazały, że planety, które wcześniej uważano za nienadające się do zamieszkania, mogły kiedyś posiadać odpowiednie warunki do życia. Na początku tego roku naukowcy odkryli, że pod powierzchnią Marsa może istnieć rozległy i aktywny system wodny. Badanie opublikowane w tym miesiącu zasugerowało ponadto, że Wenus mogła być zamieszkiwana przez miliardy lat, zanim atmosfera planety stała się zbyt gęsta i gorąca około 700 milionów lat temu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

No,to znowu ja. "Jesteśmy

No,to znowu ja. "Jesteśmy blisko znalezienia życia na Marsie, ale świat nie jest na to gotowy" Dobitnie to świadczy o jednym.Cokolwiek by się nie działo i okazało, to nie jest to przeznaczone dla nas,szrych mas.Kapłani w Egipcie na ten przykład wiedzieli o mechaniźmie zaćmienia słońca i co ? Kierdziołkom nic nie powiedzieli zgrywając greka. Jakby co, to klątwy rzucali cieniem na lud do buntu gootowy,że jak grzeczni nie będą to im krokodyl słońce zeźre.Z drugiej strony to trochę racji to też mieli...no ale dzisiaj ? To chyba lud już inny jest ? Np są lody wloskie a nawet LÓDY na gorąco.

Portret użytkownika hs100

Ja natomiast mam wątpliwości

Ja natomiast mam wątpliwości których  nikt nie potrafi mi jednoznacznie rozwiać: Czy to wszystko  jest jedna  sciema i teatrzyk technologiczny czy naprawde gdzieś tam wylądaowali (Księżyc, Mars) i pobrali jakieś próbki ?  Mam tylko jednoznaczna opinię o szczęśliwej misji księżycowej USA z 1969r nadzorowanej bardziej przez Cia niz przez Nasra ale nie b ędeę nikogo przekonywał ponieważ potrzebna jest elementarna znajomość fizyki itechnologii a tego nie da się nadrobić   wyszczekaniem., 

Portret użytkownika Kwazar

Świat nie jest gotowy na

Świat nie jest gotowy na życie pozaziemskie ? Jest jak najbardziej ! Wystarczy że się to życie nawróci na słuszna wiarę i już. Co prawda, może być mała wojenka między ziemskimi wyznawcamy różnych kultów, od nawracania na jedyną (oczywiście tą prawdziwą) wiarę.Jak już się nieco przetrzebią w amoku zapału do głoszenia świętych ksiąg, to napewno jakaś tam misja apostołów religijnych się doczołga do tego pozaziemskiego życia.Do wiary uznania nie potrzeba dużo. Nawet Ameba potrafi uwierzyć byle nie jakaś krnąbrna, bo w łeb ją wtedy ! 

----> Przepraszam wszystkich za moje wypowiedzi jeśli tylko czują się nimi w jakikolwiek sposób urażeni .Cierpię bowiem na sztuczną inteligencję.

 

 

Portret użytkownika cośtamjakiśistam

"nasa-jestesmy-blisko

"nasa-jestesmy-blisko-znalezienia-zycia-na-marsie-ale-swiat-nie-jest-na-gotowy"

Jeszcze niedawno wnerwiało mnie takie postawienie sprawy, że "ludzie nie są gotowi na prawdę/rzeczywistość".
Teraz nabieram pewności, że ludzie nigdy nie byli gotowi na zwykłe liczydła, nie mówiąc o komputerach czy "życiu gdzieś tam".

Portret użytkownika bajuBaju

Wspaniale ale dla czego nie

Wspaniale ale dla czego nie podałes informacji ktory to człowiek do tego się przyczynia bo chyba nie ja ani nie ty, czy jesteśmy na tyle ciemniakami by nie wskazać tych ludzi, bo kto wszczyna wojny i morduje kto zrzuca bomby zmuszając innych by naciskali za spust, tych osób nie jest aż tak wiele to są konkrene nazwiska. Ale dla telewizyjnych śmiertelników to może byc tajemnica.