NASA i SpaceX zbudują stację paliw w kosmosie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Agencja kosmiczna NASA ogłosiła, że nawiązała współpracę z firmą Elona Muska, SpaceX. Jej celem ma być wspólne dążenie do znalezienia sposobu, dzięki któremu statki kosmiczne mogłyby tankować na orbicie.

Według informacji prasowych, SpaceX pomoże NASA w rozwoju technologii napędowej. Firmie Elona Muska zlecono przede wszystkim rozwiązanie problemu tankowania w przestrzeni kosmicznej. Znalezienie odpowiedzi byłoby przełomowym wydarzeniem w historii światowej astronautyki. SpaceX będzie współpracować również z Kennedy Space Center na Florydzie w zakresie rozwoju technologii, potrzebnych do pionowego lądowania dużych rakiet na powierzchni Księżyca. 

 

Łącznie 13 firm zostało wybranych jako partnerów NASA, którzy mają pomagać w rozwoju komercjalizacji przestrzeni kosmicznej i przyszłych misji. NASA jest przekonana, że liczne partnerstwa przyspieszą rozwój wielu projektów, dzięki czemu zostaną szybciej wdrożone w życie. W wydanym komunikacie prasowym agencja kosmiczna przypomniała, że priorytetem jest wylądowanie ludzi na Księżycu do 2024 roku. Misja na ziemskiego satelitę ma być pierwszym etapem przygotowań dla późniejszej załogowej wyprawy na Marsa. 

NASA podzieliła swoich nowych partnerów na 7 oddzielnych obszarów, którymi będą się zajmować:

  1. zaawansowana komunikacja,
  2. zaawansowane materiały,
  3. wzbijanie się i lądowanie,
  4. produkcja i montaż w przestrzeni kosmicznej,
  5. moc,
  6. napęd,
  7. inne technologie badawcze. 

Oprócz SpaceX, inne znaczące firmy wybrane do współpracy z NASA to m.in.: Blue Origin, Maxar Technologies, Langley oraz Lockheed Martin. Należy przypomnieć, że w przeszłości NASA i SpaceX podejmowały już współpracę. W 2014 roku agencja zleciła firmie Elona Muska oraz Boeingowi stworzenie rakiet i systemów do przenoszenia astronautów na stacje kosmiczne.

 

26 lipca SpaceX z powodzeniem wystrzeliło swoją rakietę testową Starhopper, będącą zarazem prototypem statku kosmicznego, który według firmy ma szansę odbyć swoje pierwsze komercyjne loty już w 2021 roku. 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Dr Piotr

Przy obencej technice to

Przy obencej technice to debilny pomysł, bo największa nośność obecnych rakiet to max. kilkadziesiąt ton ładunku, a ile paliwa trzeba zużyć, żeby dostarczyć te kilkadziesiąt ton na orbitę. To trochę jakby wozić TIR-em wiaderko benzyny jako dostawę na stację benzynową...ale spoko, heil USA hehehe!

Skomentuj