NASA chce wysłać na księżyc Europa zrobotyzowaną stację badawczą z napędem jądrowym

Kategorie: 

Źródło: NASA

NASA zakłada, że jowiszowy księżyc Europa może skrywać żywe organizmy pod lodową skorupą. Dlatego agencja planuje zorganizować misję kosmiczną. W jej ramach, NASA zamierza wysłać na Europę robota napędzanego energią jądrową, który przebije się przez grubą lodową skorupę.

 

Zespół naukowców i inżynierów z grupy NASA Glenn Research COMPASS wyszedł z propozycją zbudowania zrobotyzowanego okrętu podwodnego z napędem jądrowym, który potrafiłby przebić się przez skorupę lodową. Szacuje się, że taka maszyna, aby dotrzeć do podlodowego oceanu ciekłej wody, musiałaby pokonać pokrywę lodową o grubości nawet 30 km.

 

Badacze zaproponowali dwie wersje sondy – pierwsza korzystałaby z małego reaktora jądrowego, a druga z modułu GPHS (General Purpose Heat Source). W obu przypadkach chodzi o to, aby robot wykorzystywał nadmiar ciepła do roztapiania lodu.

Źródło: Alexander Pawlusik, LERCIP Internship Program NASA Glenn Research Center

Podczas przebijania się przez skorupę lodową, maszyna mogłaby analizować lód pod kątem obecności życia bakteryjnego i przesyłać dane na Ziemię za pośrednictwem urządzeń komunikacyjnych, które znajdowałyby się na powierzchni Europy. Ostatecznie, po dotarciu do podlodowego oceanu, robot mógłby przeanalizować tamtejszą ciecz.

 

Koncepcja zrobotyzowanej łodzi podwodnej wciąż jest tylko pomysłem, który zostanie poddany analizie przez NASA. Nawet jeśli agencja zechce zorganizować taką misję kosmiczną, miną jeszcze długie lata, zanim sonda faktycznie dotrze na Europę.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika szach9

Hańbą jest ,że szukają żywych

Hańbą jest ,że szukają żywych organizmów,a zarodka człowieka nie uważają za żywego człowieka.

 To jest dla mnie hańba, że w kosmosie szukają takich żywy organizmów, a zarodka potrafią zabic w ciele matki..

Oczywiście dobre jest ,że tak poszukują ,ale niech  nie zabiajaą zarodków człowieka.

Portret użytkownika Kimbur

Hmm, na Jowisza!

Hmm, na Jowisza!
A co się dzieje z tak bliskim nam Księżycem Ziemi?! Co na tej - niemal mitologicznej - Antarktydzie? Prawdę powiedziawszy to i trudno o wiadomości o sprawach nam jeszcze bliższych, zwłaszcza o Murzynach i żydach.

Portret użytkownika Arek

Czemu piszesz żyd z dużej

Czemu piszesz żyd z dużej litery? Przecież to nie narodowość, tylko grupka ludzi o wspólnych zainteresowaniach i poglądach. Rozumiem Izraelczyk można napisać z dużej litery bo to nazwa obywatela państwa Izrael, ale żyd piszemy z małej litery.  

Skomentuj