NASA chce wykonać badania sejsmiczne na planecie Wenus z pomocą balonów

Kategorie: 

Źródło: NASA

Naukowcy z NASA przeprowadzili eksperyment sejsmiczny z udziałem balonów w pobliżu miejscowości Pahrump w stanie Nevada. Na podstawie tych badań, amerykańska agencja kosmiczna chce ustalić, czy balony mogą posłużyć do badania aktywności sejsmicznej planety Wenus.

 

Podczas niedawnych eksperymentów na pustyni, naukowcy wywołali słabą podziemną eksplozję, która wywołała wstrząs o mocy 3-4 stopni w skali Richtera. W tym czasie, setki metrów nad ziemią znajdowały się dwa balony wypełnione helem, które z pomocą barometrów analizowały delikatne wibracje powietrza.

 

Naukowcy sprawdzają, czy podobną metodę badawczą można wykorzystać na planecie Wenus. Ekstremalnie wysokie temperatury i ciśnienia uniemożliwiają wysłanie łazików, dlatego NASA rozważa umieszczenie balonów około 50 km nad powierzchnią planety, gdzie panują łagodniejsze warunki.

Źródło: JPL/NASA

Z dotychczasowych badań wynika, że Wenus może być aktywna sejsmicznie. Na taki stan rzeczy wskazują charakterystyczne struktury na powierzchni planety. Z pomocą balonów helowych, NASA mogłaby dokładniej zbadać jej aktywność sejsmiczną.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj