NASA buduje zrobotyzowane drony pszczoły, aby prowadzić badania Marsa

Kategorie: 

Źródło: NASA

Agencja kosmiczna NASA nadzoruje różne projekty w celu zbadania Czerwonej Planety, w tym Mars-2020. Jednak nowy wynalazek wygląda o wiele bardziej oryginalnie. Marsopszczoły (ang. Marsbee ) – nazwa pochodzi od prototypu, który w przyszłości ma zastąpić łaziki w celu odkrywania najbardziej odległych zakątków czwartej planety.

 

Urządzenie latające nie przekracza rozmiaru konwencjonalnych pszczół, ale ich skrzydła są takie same jak u cykad, których długość wynosi około pięć centymetrów. Zdaniem ekspertów, takie proporcje są konieczne, aby urządzenia mogły wisieć w marsjańskiej atmosferze.

„Nasze wstępne obliczenia pokazują, że pszczoła ze skrzydłami cykad może wisieć w marsjańskiej atmosferze. Co więcej, moc wymagana dla marsopszczół zostanie zmniejszona ze względu na strukturę połączonego skrzydła i innowacyjny mechanizm ładowania - twierdzi Chang-Kwon Kahn, inżynier z University of Alabama w Huntsville, odpowiadający za projekt.

Na zrobotyzowanych pszczołach zainstalowane zostaną czujniki i bezprzewodowe urządzenia komunikacyjne, które pozwolą im zbierać dane zarówno pojedynczo, jak i całym rojem. Będą w stanie komunikować się ze sobą i wrócić do łazika marsjańskiego w celu doładowania.

Chang-Kwon Kang zauważył, że marsopszczoły są bardziej opłacalne niż konwencjonalne łaziki z wielu powodów. Po pierwsze, niewielki rozmiar ułatwia transport międzyplanetarny. Po drugie, są znacznie bardziej niezawodne, ponieważ z powodu uproszczonego projektu są łatwiejsze do testowania i łatwiej eliminować problemy związane z ich eksploatacją.

 

Amerykański zespół inżynierów kooperuje ze specjalistami z Japonii, którzy zbudowali już roboty latające w warunkach naziemnych. Projekt jest obecnie w pierwszej fazie realizacji. Naukowcy muszą jeszcze dookreślić konstrukcję skrzydła „pszczół” oraz ich wagę. W niedalekiej przyszłości zajmą się optymalizacją manewrów, ustawieniem urządzeń dźwiękowych i wykonywaniem lotów próbnych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika lkjhgfdsa

Wydaje mi się, że postępy nad

Wydaje mi się, że postępy nad tymi marsopszczolami są większe niż nam się wydaje.
kilka dni temu, znajoma żaliła mi się że niespodziewanie coś ją zapyliło. Po tym artykule nie mam wątpliwości że to były marsopszczoły z artykułu tallinna

Skomentuj