NASA buduje specjalną broń jądrową do niszczenia asteroid

Kategorie: 

rnd.cnews.ru

Ryzyko kolizji Ziemi z jakimś zagubionym gościem z kosmosu musi być całkiem spore, bo właśnie w druga fazę realizacji wszedł wyjątkowy projekt Hypervelocity Asteroid Intercept Vehicle (HAIV). Ma to być broń przechwytująca groźne asteroidy.

HAIV to projekt NASA, mający na celu stworzenie technologii, która ma uratować Ziemię przed katastrofalnymi skutkami kolizji z asteroidami.  Będzie to statek kosmiczny, który dzięki energii kinetycznej przeniknie w głąb asteroidy, a następnie zostanie zdetonowana bomba jądrowa.  Asteroida zostanie zniszczona lub zmieni orbitę.  Większość szczątków rozproszy na boki i nie będzie stwarzać poważnego zagrożenia dla naszej planety.

 

Pomimo niepewności użycia broni jądrowej, HAIV może w skuteczny sposób zniszczyć małe asteroidy.  Opracowana technologia może stanowić dobrą odpowiedzieć na groźbę kolizji w stosunkowo krótkim czasie, czyli w ciągu mniej niż 10 lat przed przewidywanym oddziaływaniem. To odróżnia ta metodę od innych projektów mających na celu ochronę przed asteroidami.

 

W drugiej fazie projektu, specjaliści NASA spróbują opracować architekturę misji HAIV i jej ewentualnej realizacji przez ESA i inne organizacje.  Pojazd będzie bezpośrednio bazował na amerykańskiej technologii antyrakietowej i przechwytującej EKV.  Ma ona na celu naprowadzanie przy użyciu układów optycznych.

 

Prędkość konstrukcyjna spotkania HAIV i asteroidy to około 10-30 km/s, więc nie będzie można wytworzyć wystarczająco dużo energii kinetycznej, aby zniszczyć średniej wielkości asteroidę.  Dlatego HAIV musi zagłębić się pod powierzchnię asteroidy, a dopiero potem doprowadzić do detonacji bomby.  Jednakże, obecna możliwości symulacyjne nie pozwalają wiarygodnie odpowiedzieć, czy taki ładunek przetrwa uderzenie z litą skałą. Bardzo możliwe, że uda się „wcisnąć bombę”, ale może też zniszczeniu ulegną elementy umożliwiające detonację.

 

Według specjalistów NASA, 300 kiloton wybuchu jądrowego na głębokości 3 metrów odpowiada 6 jednomegatonowym wybuchom na powierzchni asteroidy.  Zatem ta swoista broń antyasteroidowa może się okazać wydajną metodą radzenia sobie z zagrożeniami kosmicznymi, ale pod warunkiem, że zostaną one zidentyfikowane na lata wcześniej.

 

Ostatnio dochodzi jednak do obserwacji obiektów przelatujących dosłownie w ostatniej chwili przed minięciem Ziemi. Być może za jakiś czas uda się zbudować system kilka satelitów oczekujących na orbicie i reagujących na kosmiczne zagrożenia. Na razie pozostaje liczyć na to, że naukowcy nie zostaną zmuszeni do szybkiej budowy tego urządzenia.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Komentarze

Portret użytkownika swit59

3.53...Fajna godzina! Bo

3.53...Fajna godzina! Bo zawiera w sobie b.wiele INFO..M.in takie cacko: Kosmicznego gościa czyli meteorytu...GIGA uderzenie ! Tak,w Ziemię oczywiście a WIDZIANE właśnie  ZA BIAŁEGO DNIA w USA...oczami wpadłego w TRANS inż. firmy Lockhead w 19-53 r!!!   Kiedy (? DAWN...o temu!) uzmysłowiłem sobie FAKT kolizji ciał kosmicznych...ZDUMIAŁA mnie głupota ludzka bezgranicznie ! Całe swe siły....winniśmy skupiać na...OCHRONIE DOMU swego =Ziemia! Bo jak 1...10 km przywali...jeno PROCH i PYŁ !!!  Fakt STATYSTYCZNY,że raz na mln lat...ABSOLUTNIE nie oznacza,że... dokończę TO... pisać !!!Bo mogę zostać ZdeRZintegrowaNY...  TU i TERAZ w błysku światła... No i kaplica !   ON-i-nf....wiele razy TO(TO we?Jak najbardziej...) nam uzmysławiali !!! Np.niejakiemu Amauro Riwierze portorykańczykowi...w 1988r pokazali TO...na pokładzie UFO , na filmie HOLO...  A mnie np.( cóż...przypadkiem...ur.się w 53r i TO:...44 dnia po zdobyciu mt.Everestu...) zdarzyło się w "zabawnym" i dziwacznym...przypadku ZAPOWIEDZIEĆ...pojaw słynnego meteorytu wraz z jego PREkursorem...w 2002 r: Tak,chodzi o  NT 7 z lipca 2002r...,który ma nam przywalić jak OBLICZONO: 1.2.2019 r... Podobno...ruskie chcą go...LASEREM! A było TO...tak: Ok.3 w nocy 5.6.2002 r...budzi mnie walenie ...  cdn...albo i nie,bo jak walnie...? NIEeeeeeee!!!   

Portret użytkownika acid

"Ryzyko kolizji Ziemi z

"Ryzyko kolizji Ziemi z jakimś zagubionym gościem z kosmosu musi być całkiem spore"Tu nie tyle chodzi o ryzyko, bo statystyka rządzi sięwłasnymi prawami, a o samą możłiwość. Skoro technologia pozwala na budowę takiej bomby, to po prostu trzeba ją zbudować. Gdy za parę lat technologia pozwoli na budowę czegoś sprawniejszego, to też zostanie zbudowane.Poza tym, to też działanie na uspokojenie nastrojów. Odkąd ciężko przestraszeni psychopaci wszelkiej maści dorwali się do internetu i zaczęli straszyć ludzi końcem świata, rządy nie mają większego wyboru, jak tylko dać im ochronę. 

Portret użytkownika syriues

Ateroid czy komet boja sie

Ateroid czy komet boja sie morznowladcy,poniewaz to oni wlasciwie wymyslili by badac te rzeczy.Gdybysmy zyli zgodnie z natura to bysmy poprostu poddali sie przeznaczeniu.Nie uwazam aby ktos musial mnie chronic przed asteroida.Mysle ze jestem wolnym czlowiekiem i jak bede chcial umrzec w niewiedzy to bedzie mi latwiej poniewaz np jak to bylo z mamutami-one spokojnie adly wtedy posilek.Zero stresu zycie bylo ok.A teraz boj sie wszystkiego i tak nie masz na to wplywu,le lepiej jak sie postraszy wtedy zrobisz wieksze zakupy i wezmiesz kredyt.

Portret użytkownika ja

Pani Dr. Carol Rosin od dawna

Pani Dr. Carol Rosin od dawna mówi o wykorzystaniu orbity ziemskiej w celach militarnych, zgodnie z teoiami spiskowymi żadne systemy obronne nie zadziałają skutecznie "krótszy tor pocisku i tylko z góry w dół", a nawet jeśli się uda to opad radioaktywny załatwi resztę... Będą pociskami nuklearnymi trafiać w cele wielkości boisk piłkarski poruszających się z prędkościami kilkudziesięciu tys. km/h? Hmm ciekawe, z drugiej strony jeśli uda się je zlokalizować "asteroidy"w miare wcześnie i wytyczyći ch trajektorie, a pocisk nie zboczy z kursu nawet na mm to kto wie... może to zadziała Wink

Portret użytkownika mason

Ludzie co wy piszecie. We

Ludzie co wy piszecie. We wszystkim doszukujecie się spisku. Dziwne żeby przy takiem rozwoju technologii, ludzkośc nie budowała broni przeciw asteroidom i pozwolila sobie na ryzyko kataklizmu. Każdy by tak zrobił.

Portret użytkownika MrCzarny

!!!!!! Wczoraj widziałem

!!!!!!Wczoraj widziałem spalający sie meteor w naszej atmosferze - cos pieknego.Mieszkam w Angli w Yorkshire .Jak go ujrzałem nad ma głową rozciągał sie za nim dosc długi warkoczzielono żólty. Leciał w kierunku połudiowo zachodnim . Trwało to ok 10 sek najpierw sie odłaczyło sie coś od niego a potem tuż nad horyzontem rozpadł sie na wiele części i zgasł . Jak by ktos cos o tym słyszał prosze dać mi cnacz góry dziekuje .

Portret użytkownika hahaha2

Oczywiście 'pocisk' zostanie

Oczywiście 'pocisk' zostanie wystrzelony tak aby w czasie eksplozji kontynent Amerykański był z tylnej części globu. Nie no idealne rozwiązanie... nie dość że zrobią z siebie bohaterów to przy okazji cofną Euroazje do epoki kamienia łupanego (impuls elektromagnetyczny?) przez co syjoniści zdobędą całkowitą władze na świecie!!!.( spryciarze ;])

Portret użytkownika odrzut

1 megatona to nie jest duża

1 megatona to nie jest duża bomba. Wielokrotnie dotonowano dużo większe bomby i to w atmosferze Ziemi (a więc w odległości poniżej 100 kilometrów. Dawka promieniowania maleje z kwadratem odległości. Czyli w odległości 200 km jest 4-krotnie mniejsza. W odległości 1000 km jest 100-krotnie mniejsza. W odległości 100 000 km jest milion razy mniejsza, niż te powodowane detonacją 1megatonowej bomby w atmosferze. A asteroidę będą niszczyć pewnie jeszcze dalej, bo im wcześniej, tym lepiej. TLDR: Więcej promieniowania dostajesz używając rentgena, albo przechodząc przez bramkę na lotnisku.

Portret użytkownika hahaha

    Już wiem po co te wielkie

  Już wiem po co te wielkie Hollywoodzkie produkcje z kamyczkami w roli głównej. Nastraszyli ludzkość żeby móc obejść Traktat o Przestrzeni Kosmicznej który zakazuje umieszczania broni masowego w przestrzeni kosmicznej ale my się nie nabierzemy... ;P . Choć z drugiej strony... czy nie było by cudownie oczekiwać na całkowitą i nieuniknioną zagładę? Nie odbierajcie nam tego!!!.

Strony

Skomentuj