NASA będzie budować napęd "warp"

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Serial Star Trek wykreował trendy rozwoju technologii. Dzisiaj wszyscy używamy komórek, które są twórczym rozwinięciem idei komunikatora z serii. Rynki szturmują tablety, które, mimo, że nie są pod kontrolą systemu LCARS to w dużej mierze właśnie tak wyglądają jak mogliśmy zobaczyć w serialu w latach osiemdziesiątych. Teraz naukowcy zapowiadają stworzenie pierwszego napędu warp.

Wśród technologii wymyślonych dla Star Trek najbardziej spektakularna jest teleportacja. Właśnie teraz, kiedy czytasz ten tekst trwa wyścig kilku ośrodków naukowych, którego celem jest uzyskanie powtarzalnej kwantowej teleportacji. Aktualnie udaje się przesłać fotony na odległość 100 kilometrów. Na bazie tej technologii mają być robione specjalne wojskowe systemy szyfrujące z wykorzystaniem możliwości kwantowej kryptografii.

 

Ostatnie dni przynoszą też informacje, że NASA rozważa budowę pierwszego napędu wzorowanego na koncepcie silnika typu warp, czyli poruszającego się w bąblu, w którym da się przekroczyć prędkość światła. Pozyskanie takiej technologii otworzyłoby możliwość penetracji najbliższej nam okolicy w kosmosie.

Inżynier z NASA, dr Harold White jest przekonany, że stworzenie prawdziwego napędu warp jest teoretycznie możliwe. Wierzy w to tak bardzo, że jego zespół już rozpoczął pracę, aby technologię tą uczynić rzeczywistością.  Naukowcy z Jet Propulsion Lab uważają, że ludzkość, mimo postępu technologicznego, wciąż jest w epoce kamiennej, jeśli chodzi o podróże kosmiczne.

 

Obecne technologie napędowe czynią podróże międzygwiezdne niemożliwymi do wykonania a eksperymentalne silniki jonowe lub nawet kontrolowane eksplozje nuklearne będą wymagały tak dużo paliwa i masy do osiągnięcia nawet najbliższej gwiazdy, że ​​statek kosmiczny musiałby być zbudowany w przestrzeni kosmicznej i byłby gigantyczny.

 

Poza tym nawet, jeśli udałoby się go zbudować to podróż mogłaby zostać dokończona tylko przez potomków tych astronautów, którzy rozpoczęli wyprawę.  Wszystkie te kłopoty powodują, że naukowcy zaczęli szukać sposobów podróżowania wykraczające poza ograniczenia istniejące w ramach praw fizyki.

 

Przełomowym momentem, o którym wspomina dr White, było znalezienie matematycznego równania wskazującego na faktyczną możliwość wypaczenia czasoprzestrzeni.  Dowód istnienia możliwości stworzenia takiej technologii może okazać się punktem krytycznym w rozwoju technologii, a wytworzenie bąbla, zwanego też pęcherzem, silnik sondy kosmicznej będzie kompresować przestrzeń z przodu i poszerzać ją z tyłu.  To będzie skutkowało przeniesieniem jednostki fizycznie do innego miejsca, choć w rzeczywistości nie będzie się poruszać w ogóle i nie powstaną żadne z negatywnych skutków innych rodzajów podróży.

 

Zakładając słuszność założeń naukowych i zdolność do stworzenia takiej technologii człowiek może stworzyć silnik, który będzie w stanie dotrzeć do Alfa Centauri jedynie w dwa tygodnie w kategoriach czasu Ziemi, choć na pokładzie statku będzie się wydawać, że podróż trwa znacznie krócej.

 

Ponieważ w statku kosmicznym, jak twierdzi, nie będzie sił pływowych na pojazd znajdujący się wewnątrz bańki działa przyspieszenie wynoszące zero, tak, że podczas pracy napędu wewnątrz nikt nie zauważy żadnej różnicy.  Zapotrzebowania na energię, jakie wymagałaby taka technologia wydaje się być znacznie niższe niż wcześniej sądzono.  Jeżeli grubość bąbla warp zostałaby zespół obliczył, że zaledwie 500 kg paliwa mogłyby zasilać 33 tonowy pojazd z prędkością dziesięć razy większą niż prędkość światła.

 

Być może teraz tak jak w serialu przedstawiciele jakiejś obcej cywilizacji czekają na uruchomienie naszego pierwszego napędu międzygwiezdnego, co będzie wyznacznikiem osiągnięcia odpowiedniego poziomu rozwoju cywilizacyjnego koniecznego do ujawnienia się ich bez ryzyka wpłynięcia na cywilizację Ziemian. Jeśli tak będzie to już niedługo możemy się o tym przekonać.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika aa

dobre to. ale mialbym ciarki

dobre to. ale mialbym ciarki ogladajac relacje na zywo. pamietam film ,,kontakt" z jodie foster. wtedy mialem gesia skorke, a co dopiero, gdyby to sie urzeczywiestnilo, oczywiscie bez watku kosmitow, przynajmniej w budowie statku. Biggrin jezusie, obym dozyl tego. a jakbym mial poleciec na ochotnika, boze swiety, chyba bym nie zdolal, bo padlbym z podekscytowania na zawal. 

Portret użytkownika mały budda

Prędkość światła da się,

Prędkość światła da się, przekroczyć.
W momencie dochodzenia do nad świetlnej prędkości otwiera się, tunel czasoprzestrzenny. Moim zdaniem jest to przeskok w inny wymiar kwantowy.
Mówi o tym EZOTERYKA,JOGA,MEDYTACJA.
Świat jest energią która się, nawzajem przenika.
Poznać prawa rządzone energią to znaczy zrozumieć świat energii. Wszystko wiruje w postaci energii.
Energia materii w prawo.
Energia antymaterii w lewo.
Sądzę że ktoś zrozumie mój przekaz.
Pozdrawiam.

Portret użytkownika piasek87

Wszystko jest możliwe,

Wszystko jest możliwe, wystarczy wyjsc umysłem poza blokady zwane nauką, moim zdaniem zbudowanie napędu warp czy chociażby takiego by był w stanie unieść niesamowitą masę w górę jest mozliwe i to w bardzo prosty sposób, nie trzeba do tego filozofii, świat jest taki zacofany bo wierzy się naukowcą i ludzią wielkiego pokroju, a czasem ci najbardziej niepozorni mają najwieksze pomysły. jeżeli by to dotarło do kogoś z NASA to powiedział bym tak, przyjrzyjcie się bardziej polu magnetycznemu Smile bo to rozwiązanie waszych problemów Smile

Portret użytkownika Zaruzgotany

Piszesz - swiat jest

Piszesz - swiat jest zacofany. A ty nie jesteś? Jak ktoś pisze "naukowcą i ludzią" zamiast ludziom i naukowcom to oznacza, że niewiele tekstu w życiu przeczytał. A to prowadzi do wniosku, że też jest zacofany. Polski to być trudna język. Tak trudna, że polacy mają z nim problem.

Portret użytkownika Fau

No i co z tym polem

No i co z tym polem magnetycznym ? Biggrin Nie trzeba być wielkim żeby nie robić błędów ortograficznych, nie żebym wytykał, ale w tym mailu do NASA warto uważać Biggrin Na wszelki wypadek podaję e-mail: 
[email protected]
Może coś zdziałasz w temacie ich problemów Biggrin hahahaa
 
Problemem dzisiejszej Polski są pseudo specjaliści...świata też, USA akurat mają z tym trochę mniejszy problem, ale jak kolega napiszę swój wywód o polu magnetycznym...uhuhuhu ! :D 

Portret użytkownika maniek

Coś mi tu nie pasuje. Skoro

Coś mi tu nie pasuje. Skoro teraz mamy co najwyżej silniki jonowe o zmienny impulsie i możemy latać co najwyżej z ułamkiem prędkości światła a tu nagle myślimy o prędkościach przekraczających światło wielokrotnie. Nie sądzicie że czegoś brakuje pomiędzy? np. napędu antygrawitacyjnego?

Strony

Skomentuj