Narządy ludzkie będą wkrótce drukowane na drukarce

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Być może już wkrótce możliwe będzie wydrukowanie nowych, w pełni funkcjonalnych narządów. Brzmi to jak science-fiction, ale już teraz drukarki 3D używające organicznego „tuszu’ z komórek macierzystych są w stanie wydrukować fragmenty naczyń krwionośnych. Liderem badań w tym zakresie jest amerykańska firma Organovo. Kilka dni temu ogłosiła ona strategiczny alians z inną firmą biotechnologiczną ZenBio specjalizująca się w komórkowej medycynie regeneracyjnej.

 

Firmy postarają się udoskonalić technologię, w której komórki są umieszczone w specjalnym wkładzie drukarki, a następnie warstwa po warstwie tworzą pożądany kształt.  Pomimo oczywistych korzyści medycznych tej metody, może to również powodować wiele zagrożeń w przyszłości.  Można sobie nawet wyobrazić wydrukowanie całego człowieka. Klonowanie weszłoby wtedy na zupełnie nowy poziom.

 

Duże uczelnie, laboratoria badawcze i instytuty biomedyczne informowały już o drukowaniu eksperymentalnych zastawek serca, chrząstek stawu kolanowego, implantów kostnych, komórek nerkowych, a nawet fragmentów naczyń krwionośnych. Z biegiem czasu, inżynierowie maja nadzieję wydrukować tkanki odpowiednie do zabiegów chirurgicznych, a także całe organy, które będą mogły być używane do przeszczepów.

 

 

Źródło: http://www.genengnews.com/gen-news-highlights/organovo-and-zenbio-form-3d-bioprinting-partnership/81248011/

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Andree

A zamiast tuszu sperma.

A zamiast tuszu sperma. Wycieli ci nerkę, napełniasz nasieniem kardridż w HP i już sobie ją drukujesz. Poparzyłeś się? Zaraz bedzie nowa skóra, byleby nie w negatywie bo skopią cię nacjonaliści. Już widzę kolejkę kobiet pod drzwiami za tuszem genetycznym. Feministki zaczną szanować mężczyzn, albo wyginą Biggrin Ruch Palikota wpełni poprze genetyczne drukarki, kościół potępi. Takie tam niedalekie sincefiction po polskiemu;)

Portret użytkownika zerg

Jesteś w wielkim błędzie.

Jesteś w wielkim błędzie. Reprezentujesz typową wiedzę na temat żywności  i tego co z jedzeniem "się robi w brzuchu". Nasz organizm nie trawi jedzenia na składającą się z luźnych atomów papkę. Wykorzystuje gotowe aminokwasy, czyli wzięte z pokarmu, do budowy własnego organizmu. Robi tak ponieważ wszystkie organizmy na Ziemi składają się  z tych samych cegiełek-aminikwasów. Dostarczając składniki których nie ma w naturze, w postaci zmodyfikowanej żywności,  wprowadzasz błędny kod genetyczny (geny to białka). W rezultacie organizm podlega mutacjom, czyli tworzy komórki rakowe. W naturze poszczególne organy w organizmie powstają na podstawie informacji zawartych w białkach tzn. genach. W takiej drukarce powstają na podstawie informacji zawartej w drukarce. Geny nie są tak istotne bo liczy się  wygląd i smak. Zjadając coś takiego instalujesz sobie bombę o nieokreślonym, choć bliskim czasie zapłonu. To tyle w uproszczeniu i w skrócie. Smacznego.

Portret użytkownika papin

a kto mówi o jakichś papkach.

a kto mówi o jakichś papkach. Spokojnie wydrukują 100% mięśnie, są na dobrej drodze. To tak jakby zjeść Doli, niby sztuczna a jadalna . Góra 5-7 lat do produkcji pełnowartościowego jedzenia w tej technologi. Myślę, że nawet uda się odtworzyć bio pola. Przecież budulcem mają być nie pojedńcze atomy, ale wysoko skąplikowane i o szalonym potencjale , komórki macierzyste. A stąd już tylko krok do przeszczepów-może nawet przeszczepy będą pierwsze, bo więcej kasy idzie na badania medyczne niż żywnościowe.
( uspokojenie dla wierzących-to będą nie twory sztuczne, "stworzone" przez człowieka, a tylko wykorzystanie "dzieła bożego", czyli już istniejących komórek, do odtworzenia określonych struktur. Do stworzenia komórki , życia, z atomów, czyli z martwego, to trochę im jeszcze brakuje- inna liga.)

Portret użytkownika zerg

"Drukowanie" tkanek w efekcie

"Drukowanie" tkanek w efekcie można porównać do takiegoż wydrukowania komputera. Będzie toto miało wygląd i tylko pozory funkcjonalności, gdyż taka drukarka nie wydrukuje oprogramowania.O ile do tak sfabrykowanego kompa, przy odpowiednich założeniach,być może da się wgrać jakieś oprogramowanie to z żywymi komórkami jest już ciut inaczej. Komórki jako składowe żywego organizmu są bardziej skomplikowane jeżeli chodzi o oprogramowanie. Przekonali się o tym ci którzy wszczepiając komórki macierzyste by odbudować np tkankę skórną , jako gratis uzyskali tkanki kości czy włosów. Tyle że nie w tym miejscu w którym powinny być. Takich "naukofcuf" goniących za wszelką cenę za kasą i rozgłosem mamy niezliczone ilości. Myśląc w taki ograniczony sposób biorą się za klonowanie (owca Dolly choć młoda miała wszystkie oznaki wieku swojej matki), biorą się za modyfikacje genetyczne . Produkują żywność która staje się czynnikiem mutagennym, rakotwórczym. Wykazały to badania licznych niezależnych laboratoriów. Dodatkowo takie zmutowane organizmy stanowią zagrożenie dla pełnowartościowych naturalnych roślin i zwierząt , gdyż te "obluzowane " geny ze zmutowanych komórek mutują te naturalne organizmy. Zresztą po co stosuje się takie rozdmuchiwanie takich "rewelacji" . Służy to i takiemu celowi, by wykazać, że oto człowiek może dorównać Stwórcy. No i mamy element hasbarskiej propagandy.

Portret użytkownika cielson

  2010 - Trzecia Wojna

 
2010 - Trzecia Wojna Światowa, która rozpocznie się w listopadzie i zakończy w październiku, 2014 roku. Rozpocznie się dość typowo - od prowokacji i lokalnej wojny, gdzie zostanie użyta broń chemiczna (i/lub nuklearna).
(wg kalendarza Juliańskiego: nasz obecny 23 listopad, to 10 listopad = mały konflikt pomiedzy Korea Południowa i Pólnocna)
2011 - W wyniku opadu radioaktywnego północna półkula Ziemi będzie niemal pozbawiona fauny i flory. Następnie wrogowie zaczną chemiczną wojnę przeciwko pozostającym przy życiu Europejczykom.
2014 - Większość ludzi (na półkuli północnej) zginie w wyniku raka i innych chorób skóry spowodowanych naprominiowaniem i chemikaliami.
2016 - Europa prawie w całości wyludniona.
2018 - Chiny stają się potęgą światową. Wydobycie ropy naftowej się kończy.
2023 - Niewielkiej zmianie ulega orbita Ziemi.
2028 - Zostanie wynalezione nowe źródło energii. Panuje głód. Zostaje wysłany załogowy statek na Wenus.
2033 - Tereny polarne topnieją. Podnosi się poziom oceanów.
2043 - Europa i świat zaczynają się ekonomicznie odradzać. "Europa w większości muzułumańska".
2046 - Każdy ludzki organ może być stworzony od podstaw. Transplantacja ogranów staję się najbardziej efektywną metodą leczennia
baba wanga miała racje....

Skomentuj