Narządy drukowane na drukarce 3D przedłużą życie ludzkie i umożliwią uzyskanie super umiejętności

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Jak wiadomo, urządzenia elektroniczne mają dość złą „interakcję" z naszym ciałem. Implanty ślimakowe mogą powodować podrażnienia, a rozrusznik serca może zostać odrzucony jako coś obcego naszemu organizmowi itd.

 

Naukowiec Michael McAlpine z University of Minnesota pracuje obecnie nad stworzeniem alternatywnych - bionicznych części ciała z miękkich materiałów i żywych komórek. Jego implanty mogą nie tylko zwrócić utracone narządy, ale także w dłuższej perspektywie nadać im super moc.

Bardziej szczegółowe badanie pracy Michaela McAlpine wygląda jednocześnie prosto i genialnie. Do tworzenia narządów badacz wykorzystuje własną ręcznie opracowaną drukarkę 3D. Służy ona do drukowania żywych komórek i materiałów nieorganicznych.

 

Podczas tworzenia narządów wykorzystuje żywe komórki i elektronikę jako „rdzeń" oraz nieograniczoną „powłokę". Na przykład drukowane sztuczne ucho składa się ze spiralnej anteny, neuronów i elektrycznie przewodzących nanocząstek srebra powleczonych obojętną warstwą silikonową. Naukowiec twierdzi, że w ten sposób można stworzyć prawie każdy organ od rdzenia kręgowego aż do oczu i kończyn.

 

W tej chwili przygotowywane są sztuczne narządy do pierwszych testów na zwierzętach laboratoryjnych. Trzeba powiedzieć, że ucho Michaela oparte na wynikach wstępnych badań naprawdę dobrze odbiera dźwięki, a nawet muzykę. Podczas testów sztuczne ucho „usłyszało" zagrany na fortepianie utwór „Dla Elizy” Ludwiga van Beethovena. Robione są również testy sztucznego oka bionicznego z siecią fotoreceptorów zdolnych do przekształcania światła w impulsy elektryczne.

 

Jednocześnie naukowiec uważa, że za pomocą takich protez można nie tylko odzyskać utracone organy, ale także wzmocnić istniejące. Jako przykład wskazuje na firmę Second Sight, która pracuje na sztucznej siatkówce zdolnej rozpoznać fale podczerwone, niedostępne dla zwykłego oka.

 

„Możemy dać osobom niepełnosprawnym nadludzkie zdolności. W przyszłości można je również przekazywać zwykłym ludziom. W najgorszych koszmarach sci-fiction roboty będą silniejsze i inteligentniejsze od ludzi, więc możemy stworzyć biologicznie ulepszone oblicze cyborgów. "

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj