Napoleon przegrał bitwę pod Waterloo z powodu potężnej erupcji wulkanu

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

O zwycięstwie sił sprzymierzonych nad Napoleonem w bitwie pod Waterloo 18 czerwca 1815 r. mogło zadecydować zdarzenie, które miało miejsce ponad 13 tys. kilometrów od pola bitwy. Jeden z badaczy twierdzi, że deszcz i błoto utrudniały przemieszczanie wojsk napoleońskich i dawały przewagę przeciwnikowi, co było spowodowane wybuchem wulkanu Tambora w Indonezji. Erupcja rozpoczęła się w dniu 5 kwietnia tego samego roku.

 

Wpływ tej erupcji, jednej z największych w historii ludzkości, na klimat całej planety, od dawna znany jest naukowcom. Ogromne masy popiołów wulkanicznych i gazów siarkawych, które wulkan wrzucił do atmosfery, potęgowały odbicie promieni słonecznych i, co za tym idzie, znaczne ochłodzenie.

 

Spadek średniej rocznej temperatury w niektórych regionach Europy i Ameryki Północnej osiągnął trzy stopnie Celsjusza. W Europie w 1816 r. mrozy trwały do połowy lipca. Rok ten przeszedł do historii, jako „rok bez lata" (année sans été) lub „rok ubóstwa". Od kilku lat, z powodu zimna, plony znacznie spadły, a w wielu regionach rozpoczął się głód.

 

W tym przypadku naukowcy nie mówią o tych zjawiskach, ale o innym mechanizmie, dzięki któremu wulkan może szybko wpłynąć na pogodę w Europie i to zaledwie w ciągu dwóch, trzech miesięcy. Matthew Genge z Imperial College w Londynie uważa, że należy wziąć pod uwagę silne pole elektromagnetyczne generowane przez tak potężną erupcję wulkanu.

 

Dzięki niemu ujemnie naładowane cząstki popiołu wulkanicznego, odpychając się od siebie, dotarły do jonosfery Ziemi na wysokości od 80 do 1000 kilometrów. „Efekt jest bardzo podobny do sposobu, w jaki dwa magnesy odpychają się, jeśli ich bieguny są zbieżne" - pisze Genge. W wyniku ich propagacji w jonosferze, zdaniem badacza, w ciągu kilku tygodni po erupcji rozpoczęły się w Europie ulewne deszcze, które uniemożliwiły gwałtowny ruch wojsk napoleońskich i przyczyniły się do klęski cesarza pod Waterloo.

 

Autor zauważa, że jego hipoteza jest trudna do potwierdzenia na podstawie danych meteorologicznych, ponieważ w 1815 r. było ich jeszcze niewiele. Zwraca jednak uwagę na fakt, że podobne efekty można zaobserwować podczas erupcji wulkanu Krakatau w 1883 roku, kiedy obserwacje prognostów pogodowych były przeprowadzane bardziej regularnie.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika gnago

To niech "naukofcy" zamiast

To niech "naukofcy" zamiast wymyślać prawdopodobne mniemania, poduczą się w zakresie w którym sie wypowiadają. Taki Napoleon wyruszając na Rosję wziął dla każdego swego wojaka żarcia i spyży na całe trzy tygodnie . Zółkiewski ruszając na Moskwe miał w taborach żarcia na 6 miesięcy. Efekty w istocie osiągnęli odmienne

Portret użytkownika Wolność

Wszelkie zło świata, czyli

Wszelkie zło świata, czyli wojny światowe, powstanie komuny u SA i i sra hella zaczęło się po rozebraniu Wielkiej Lechii (Polski)..

Niestety tylko 3% od Korwina w tym kRaju myśli, reszta daje się rozbierać jak przodki..

 

Skomentuj