Nanokryształy mogą być przyczyną nagłych wybuchów wulkanów

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Niemiecko-brytyjska grupa badawcza kierowana przez dr Danilo de Genova z Uniwersytetu w Bayreuth odkryła, że nagłe erupcje wulkanów mogą mieć związek z zachowaniem nanokryształów wewnątrz Ziemi.

Dla geologów zawsze było tajemnicą to, co powoduje nagłe i gwałtowne erupcje wulkanów, które dotychczas wyglądały na całkiem spokojne. Ale dzięki badaniom nano-geologicznym jesteśmy teraz na tropie wyjaśnienia tej zagadki. Zdaniem zespołu naukowego na początku łańcucha przyczyn i skutków, które mogą zakończyć się katastrofą dla ludzi mieszkających w pobliżu wulkanu, znajdują się bardzo małe ziarenka kryształów o dużej zawartości żelaza, krzemu i aluminium.

 

Ze względu na ich mały rozmiar - dziesiątki tysięcy razy mniejszy niż grubość ludzkiego włosa - kryształy te nazywane są „nanolitami”. Naukowcy znaleźli ich ślady w popiele pozostawionym przez erupcje wulkanów, a następnie, dzięki dokładnym badaniom, byli w stanie opisać i pokazać, jak wpływają one na właściwości magmy wulkanicznej.

 

Skupiono się na badaniu magmy o niskiej zawartości krzemionki, która po erupcji na powierzchni zamienia się w bazalt. Zazwyczaj taka magma ma niską lepkość i tworzy bardzo płynną i płynącą lawę. Ale, jak udało nam się odkryć, nanolity zawarte w takiej magmie, jeśli ich stężenie jest wystarczająco wysokie, mogą zwiększyć jej lepkość. W rezultacie magma zaczyna działać jak korek, powstrzymując uwalnianie gazów wulkanicznych. Ciśnienie w wulkanie stopniowo rośnie, w wyniku czego następuje nagła eksplozja.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin3
Portret użytkownika admin3

Założyciel i redaktor naczelny portalu zmianynaziemi.pl


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Z pamiętnika nałukofca

Z pamiętnika nałukofca otkryfcy ...Nanokryształy mogą być... Witamina D może obiżać...SARS-CoV-2 może wywoływać...Życie może istnieć głęboko....To tylko niektóre tytuły artykułów z wielką niewiadomą MOŻE.Inne tytuły z niewiadomą MOŻE są sformułowane nieco inaczej ale merytorycznie z "pamiętnika nałukofca" nie różnią się od pozostałych "może" I teraz ja, człek prosty i ufny naiwnie już dzisiaj wiem, dlaczego WIEM, ŻE NIC NIE WIEM Smile Może to z tego właśnie powodu ? Może ? A może jednak jestem pod wpływem zabrania uprowadzenia przez zielonych ludzinków ? Może niech to wreszcie zbadają nałukofcy ?

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Naprawdę to jest już upadek

Naprawdę to jest już upadek nauki, wsteczniactwo ekstremalne.Co za "szokujące" odkrycie że w popiele który nie jest popiołem w dosłownym tego słowa znaczeniu,  znajdują się jakieś  kryształy, nie ma nawet sensu się rozpisywać bo trzeba by było wracać do wiedzy podstawowej z fizyki i chemii, dobitny dowód na to że szkoły produkują debili.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Skomentuj