Nanocząsteczki dodawane do wielu produktów mogą znacznie uszkadzać ludzkie DNA

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com
Tysiące różnych produktów, takich jak kosmetyki, ubrania czy filtry przeciwsłoneczne, zawierają nanocząsteczki, które dodawane są przykładowo w celu zwiększenia wytrzymałości wyrobu czy zabicia mikroorganizmów. Badania wykazują jednak, że niektóre z tych nanocząsteczek mogą mieć toksyczny wpływ na komórki.

 

Najnowsze badanie przeprowadzone przez profesora i inżyniera biologii Bevina Engelwarda dowodzą, że nanocząsteczki tlenku cynku, które często są dodawane do filtrów przeciwsłonecznych, znacznie uszkadzają ludzkie DNA. Podobny wpływ mają również nanocząsteczki srebra, które można znaleźć przykładowo w zabawkach, w paście do zębów czy w ubraniach.

 

Odkrycie zostało oparte o technologię, która pozwoliła w znaczne szybszym tempie i na jeszcze większą skalę przeanalizować uszkodzenia DNA, spowodowane przez potencjalnie niebezpieczne nanocząsteczki. Amerykańska Administracja Żywności i Leków (FDA) nie wymaga aby producenci prowadzili dodatkowe testy w skali nano dla danego materiału.

 

Okazuje się jednak, że nanocząstki ze względu na swoje nadzwyczaj małe wielkości, mogą wykazywać różne właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne oraz łatwiej penetrować komórki. Jak twierdzi Bevin Engelward, problem polega na tym, że gdy nanocząstka jest wykonana z czegoś, co jest uznawane za bezpieczne, to na ogół sama nanocząstka również wydaje się nie zagrażać.

 

Naukowcy w trakcie badań skupili się na nanocząstkach stosowanych na skalę przemysłową - na tlenku cynku, żelaza i ceru, na dwutlenku krzemu i nanocząstkach srebra. Niektóre z nich mogą wytwarzać wolne rodniki, zwane reaktywnymi formami tlenu (ROS), które wpływają na ludzkie DNA. Gdy przedostają się do ogranizmu, mogą akumulować się w tkankach i wywoływać jeszcze większe szkody.

 

Dotychczas większość badań toksykologicznych skupiało się na przeżyciu komórki po ekspozycji na nanocząteczki. Tylko w niektórych przypadkach badano zdolność do uszkadzania ludzkiego DNA, czyli sytuacji w której nanocząsteczki nie zabijają komórek, ale mogą prowadzić do mutacji nowotworowych, jeśli uszkodzenie nie zostanie naprawione.

 

Tlenki cynku i nanocząsteczki srebra powodują największe uszkodzenia ludzkiego DNA. Natomiast dwutlenek krzemu, zwykle dodawany podczas produkcji żywności i leków, oraz tlenek żelaza i tlenek ceru wykazują niskie właściwości toksykologiczne. Dalsze badania prowadzone przez naukowców będą również sprawdzać jaka ilość nanocząsteczek tlenku metali może być niebezpieczna dla człowieka.

 

 

Źródło: http://newsoffice.mit.edu/2014/tiny-particles-may-pose-big-risk

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Tosia99

Srebro koloidalne jest dobre,

Srebro koloidalne jest dobre, ale srebro z nanocząsteczkami już nie koniecznie. Problemem są właśnie nanocząsteczki a nie samo srebro. Nanocząsteczki srebra też wykazują działanie bakteriobójcze, ale jednocześnie wiążą się z innymi zagrożeniami, powszechne jej stosowanie może uodparniać bakterie na jej działanie więc pomoże tylko do czasu, jak również nano prowadzi do rozszczepiania DNA, stresu oksydacyjnego (co wiąże się ze śemircią komórek) i do stanów zapalnych.  Naturalnie nanocząsteczki występują w żywności, glebie, kurzu, aerozolach, pyłach wulkanicznych, są produktem ubocznym spalania np. świec, erozji opon samochodowych i przetwarzania odpadów.  W 2010 roku włoscy naukowcy ostrzegają, że dwutlenek tytanu anatazowa jest "w stanie zniszczyć „ praktycznie każdą materię organiczną.
- Filtry przeciwsłoneczne z nano mogą również zaszkodzić naszemu środowisku gdy są zmywane podczas prysznica lub kąpieli, dzięki czemu potencjalnie toksyczne nanomateriały są wchłaniane do łańcucha żywnościowego od mniejszych do większych organizmów i mogą uszkadzać mikroby, które są pomocne dla ekosystemów.  w 2008 roku, Australijskie badania wykazały, że nano anatazu dwutlenek tytanu w kremie do opalania pod wpływem reakcji ze światłem słonecznym uszkodził powłoki na dachach stalowych w ciągu kilku tygodni. Nanocząsteczki są celowo produkowane tak, że mają nowe, nieprzewidziane, właściwości fizyko-chemiczne.  Ponadto obecnie wymaga się od firm, aby zapewnili informacje o procesie produkcji, które mogą zastosować oraz o właściwościach fizyko-chemicznych substancji, a nie aby generowali nowe dane na temat toksyczności substancji. Nie ma też wymogu nadzoru po wprowadzeniu do obrotu, co oznacza, że gdy związki są w handlu, nie ma wymogu, aby ocenić, czy są przyczyną wszelkiego rodzaju uszkodzenia, w jaki sposób współdziałają one biologicznie w organizmie i jakie są skutki dla zdrowia wynikające z toksyczności, warunków środowiskowych i potencjalnych dróg narażenia (tzn. czy Materiał jest wdychany, spożycia lub wchłonięcia drogą skórną). https://web.facebook.com/konsumentmaprawodozdrowia/photos/pb.691995000847592.-2207520000.1461440274./720748041305621/?type=3&theater 

Portret użytkownika zeta_reticuli

Okazuje się jednak, że

Okazuje się jednak, że nanocząstki ze względu na swoje nadzwyczaj małe wielkości, mogą wykazywać różne właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne oraz łatwiej penetrować komórki. Jak twierdzi Bevin Engelward, problem polega na tym, że gdy nanocząstka jest wykonana z czegoś, co jest uznawane za bezpieczne, to na ogół sama nanocząstka również wydaje się nie zagrażać.

z całym szacunkiem ale czy osoba która to redaguje czyta ten bełkot przed publikacją?

 

Umarłem jako minerał i stałem się rośliną. Umarłem jako roślina i stałem się zwierzęciem. Umarłem jako zwierzę i byłem człowiekiem. Czegóż mam się obawiać? Czy poniosłem stratę umierając?

Portret użytkownika ixi

Najwyraźniej wszystko zależy

Najwyraźniej wszystko zależy od postaci w jakiej przyjmuje organizm tj. ołów statystycznie najbardziej szkodliwy jest w postaci kul karabinowych, a żelazo w postaciach dużych, zwartych, ostrych takich jak bagnet, nóż, miecz.

Portret użytkownika richie

ludzie mają tysiące pomysłów

ludzie mają tysiące pomysłów jak się wyniszczyć
moze tak ma być?
nic nie istnieje wiecznie...
moim zdaniem nic im nie pomoże
poza pozaziemską mocną ręką, która już nie raz ingerowała a się chyba z nas tylko leje cały czas - jacy my "mądrzy" jesteśmy
 
jedno jest pewne:
banki, rzady, religie i reszta pazernych ludzisk zniszczą tą piękną planetę albo prędzej samych siebie
nic dziwnego, bo my tu nie pasujemy
nie jesteśmy z tąd
 
miłego życia
 
RICHIE

Portret użytkownika bart

W ciągu ostatnich 100 lat

W ciągu ostatnich 100 lat wymyślono tysiące różnych substancji, które szybko dostały się do sprzedaży. Problem za to maja naturalne substancje jak np. zioła i medycyna naturalna. Przypadek? Ewolucja zmiebiła bieg? 

Strony

Skomentuj