Najwyższy budynek w UE powstanie w Polsce

Kategorie: 

Źródło: Internet

Chmielna Business Center, wieżowiec o wysokości 310 metrów powstanie w centrum Warszawy. Najwyższy w Unii Europejskiej drapacz chmur będzie oddany do użytku w 2020 roku. Inwestycję zrealizuje słowacki deweloper HB Reavis.

 

Najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej stanie w Warszawie, między Chmielną, Jana Pawła II i Alejami Jerozolimskimi. Stołeczny ratusz wydał pozwolenie na budowę Chmielnej Business Center. Drapacz Chmur ma mieć 230 metrów wysokości do dachu oraz osiemdziesięciometrowy maszt. W sumie to aż 310 metrów wysokości, czyli więcej niż najwyższy w UE The Shard (Londyn), którzy mierzy 309,6 metrów.

Za projekt biurowca, realizowanego przez dewelopera HB Reavis, odpowiedzialna jest pracownia Foster and Partners. Jej założycielem jest Norman Foster, znany z takich realizacji jak siedziba Commerzbanku we Frankfurcie, nowe Wembley w Londynie czy lotnisko na sztucznej wyspie w Hongkongu. Warto dodać, że nie jest to jego pierwszy projekt w Warszawie. Zaprojektował również Metropolitan, biurowiec koło placu Piłsudskiego.

 

Chmielna Business Center ma powstawać etapami. Cały kompleks ma mieć aż 140 tys. mkw powierzchni. W sumie powstaną trzy budynki, o wysokości: 80, 100 i 310 metrów. Najwyższy z nich stanie przy Chmielnej 69. Ma być gotowy w 2020 roku, a mniejsze wieżowce zostaną oddane w 2019 roku. Działka pod budowę została kupiona przez słowacką firmę od PKP w 2011 roku za 171 mln zł.

Początek inwestycji planowany jest jeszcze przed końcem tego roku. Najpierw powstanie część podziemna, która będzie wspólna dla wszystkich trzech budynków.  Prowadzone są już rozmowy z kilkoma dużymi firmami w sprawie najmów powierzchni rzędu 10-20 tys. mkw. Na tym projekcie spółka nie ma zamiaru się zatrzymywać i szuka kolejnych działek – rozważane są budowy dużych projektów biurowych (powyżej 30 tys. mkw.) w Warszawie oraz w innych miastach.

 

Pałac Kultury i Nauki, czyli aktualnie najwyższy budynek w Polsce, liczy z iglicą 237 metrów, a z kolei najwyższym budynkiem licząc do dachu, jest wrocławski Sky Tower, mierzący 212 metrów. Nawet właśnie budowany Warsaw Spire ma tylko 220 metrów.

 

Źródło:

http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/chmielna-business-center-najwyzszy-wiezowiec-w-ue-powstanie,3916508,art,t,id,tm.html

http://www.urbanity.pl/mazowieckie/warszawa/chmielna-business-center,b8720      

http://eurobuildcee.com/?page=news&id=25512

http://eurobuildcee.com/?page=news&id=25678

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Preston
Portret użytkownika Preston

Komentarze

Portret użytkownika sarcastic

W sumie nie dzwine. Pracuje w

W sumie nie dzwine. Pracuje w Niemczech, żeby w Nimczech wytworzyć choćby byle jakie gówno trzeba wielkiego nakladu pracy i technologii tym samym pieniędzy. MY polacy mamy technologię (kupiona w większej części - ale mamy) kluczem jest tutaj relatywnie tańsze usługi niż w EU, utrzymanie takiego kolosa, praca inżynierów czy pracowników. Nic dziwnego...

Portret użytkownika nalepka

Czołem.

Czołem.
Nie ma co się spinać, Warszawa jest stolicą i jest tam od groma Polaków z każdego zakamarka Polski. O np. Szczecinie też byś Panie takie mniemanie miał  gdyby Szczecin był stolicą?

Portret użytkownika inzynier magister

To jest niby osiągnięcie

To jest niby osiągnięcie technokratów... a kiedy coś dla zwykłych ludzi, jak na przykład likwidacja bandyckiego ZUSu, większa suma odpisana od podatku czy kasacja ustawy 1066 ? To by były prawdziwe osiągnięcia rządu... zamiast podwyżek obowiązkowego OC !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Strony

Skomentuj