Kategorie:
Wulkan Tamu został odkryty dopiero 2 lata temu. Znajduje się on około 1600 kilometrów na wschód od Japonii i 2100 kilometrów na południowy zachód od Hawajów. Wydawało się, że pozostaje uśpiony od 145 lat, ale ostatnio zaczęto rejestrować w jego obrębie silne wstrząsy sejsmiczne, które mogą zwiastować rychłe przebudzenie giganta.
Wulkan Tamu znajduje się kilka kilometrów pod powierzchnią Pacyfiku. Gdyby był nad poziomem morza stożek wznosiłby się na ponad 4,5 kilometra w górę. Tamu to wulkan tarczowy, czyli przyrastał latami warstwa po warstwie. Ze względu na niewielki kąt spadku zboczy ( około 1 stopnia) jego objętość jest ogromna i można go spokojnie nazywać największym znanym obecnie wulkanem w całym Układzie Słonecznym. Drugi w kolejności, znajdujący się na Marsie wulkan Olimp (Olympus Mons), jest co prawda wysoki aż na 21km, ale jest mniejszy od Tamu o mniej więcej 25%.
Wulkan Tamu był aktywny około 145 milionów lat temu. Powstawał tylko przez kilka milionów lat, po czym pozostawał w uśpieniu. Trzęsienie ziemi z 26 maja bieżącego roku, które osiągnęło magnitudę 5,7 stopni w skali Richtera może być traktowane jako ewentualny zwiastun nadchodzącej aktywności wulkanicznej w tym miejscu. Jednak nawet jeśliby do tego doszło, to nie należy się spodziewać wybuchowej erupcji, a raczej spokojnej emisji bazaltowej magmy, co jest typowe dla wulkanów tarczowych.
Źródło:
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Zapraszam na www.PrawdaDlaPolaka.5v.pl
Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.
Strony
Skomentuj