Największy wulkan świata niepokoi wulkanologów. Czy zagrozi Hawajom?

Kategorie: 

Źródło: Gordon Joly

Naukowcy z USGS Hawaii Volcanic Observatory śledzą zmiany na Mauna Loa, największym wulkanie świata. Od lipca 2019 roku zaobserwowano w nim oznaki wzmożonej aktywności. Zapisy geologiczne wskazują, że ​​Mauna Loa powinien wybuchać średnio co siedem lat, a tymczasem, od jego ostatniej erupcji minęło 37 lat. Czy nadchodząca erupcja, zagrozi mieszkańcom Hawajów?

 

Podczas erupcji z ubiegłego wieku, lawa wypłynęła z północno-wschodniej strefy szczeliny wulkanu i zbliżyła się na odległości 7 km do nadbrzeżnej miejscowości Hilo. Hawaiian Volcanic Observatory (HVO) z US Geological Survey od dziesięcioleci kontynuuje szeroko zakrojone obserwacje tego wulkanu. Wzrost aktywności trzęsień ziemi na zachodniej flance Mauna Loa i zmiany charakteru deformacji na jej szczycie są narazie nieznaczne, ale mogą wskazywać, że system magmy ewoluuje w wielu kierunkach.

Nowe obserwacje sugerują, że niektóre odkształcenia są spowodowane słabszymi procesami niż te, które obserwowaliśmy w ciągu ostatnich kilku lat. HVO po raz pierwszy prowadzi obserwacje na tak wysokim poziomie szczegółowości. Naukowcy z HVO uważają, że dodatkowe wskaźniki, takie jak zwiększona emisja gazów i stały wzrost sejsmiczności, pojawią się przed jakąkolwiek przyszłą erupcją. Badacze wciąż nie wykluczają, że Mauna Loa może się znowu ustabilizować. Podobny schemat aktywności, miał miejsce w 2005 roku.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Wulkany wyrzucają pył

Wulkany wyrzucają pył siarkowy (siarkę pierwiastkową) i to na bardzo duże wysokości , gdzie ma ona szansę działać odblaskowo ale to PYŁ a nie SO2 ! Z kominów wylatuje TYLKO SO2 czyli GAZ , który w połączeniu z parą wodną tworzy kwas siarkawy (nie siarkowy) i spada jako kwaśny żrący deszcz . To jest właśnie "niska emisja" - nie dlatego , że jest tego "mało" - bo jest DUŻO ale dlatego , że wylatuje to na małej wysokości. 

I jeszcze raz przypomnę - zacznij pisać małymi literami ! 

Skomentuj