Kategorie:
Największy wulkan na jowiszowym księżycu Io wkrótce znów wybuchnie. Potężne erupcje występują tam regularnie, lecz naukowcy zauważyli, że odstęp czasowy między nimi jest coraz krótszy.
Zwykle trudno jest przewidzieć erupcje wulkaniczne, gdyż w grę wchodzi wiele różnych czynników geologicznych. Jednak wulkan na księżycu Io o nazwie Loki, który posiada średnicę około 200 kilometrów, regularnie rozjaśnia się i przyciemnia, a dzięki tej aktywności można przewidzieć kolejną erupcję.
Przez kilkaset dni, wulkan Loki może być ciemny i nieaktywny, a przez kolejne kilkaset dni, jego jasność wzrasta nawet 20-krotnie. Julie Rathbun z Instytutu Nauk Planetarnych w Arizonie, która obserwuje aktywność wulkanu Loki z pomocą podczerwonego teleskopu NASA Infrared Telescope Facility, doszła do wniosku, że kolejna erupcja może nastąpić w każdej chwili.
Źródło: NASA/JPL/USGS
Ostatnia erupcja wulkanu Loki miała miejsce w maju 2018 roku. Jak wynika z obserwacji, w latach 90., erupcje występowały średnio raz na 540 dni. Jednak z jakiegoś powodu, interwały uległy skróceniu. Teraz wulkan Loki wybucha średnio raz na 475 dni.
Naukowcy oczywiście nie mają pojęcia, dlaczego erupcje wulkaniczne występują coraz częściej. A skoro nie potrafimy przewidywać zachowań wulkanów na Ziemi, tak w tym przypadku pozostają nam jedynie domysły.
Ocena:
Opublikował:
John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu |
Komentarze
nn
Skomentuj