Największy od 20 lat cyklon Amphan uderzył w Indie i Bangladesz

Kategorie: 

Źródło: RAMMB

Niszczycielski supercyklon "Amphan" spustoszył obszary Indii i Bangladeszu. Szczególnie poważne straty odnotowano w regionach Odisha, Digha oraz na wyspie Hatiya. Prędkość wiatru szacowana jest na okolice 112 kilometrów na godzinę. 


Łącznie 3 miliony osób zostało ewakuowanych w obydwu państwach. Wszystko to, ma miejsce w tym samym czasie, gdy trwa epidemia koronawirusa, która wymusza na rządzących utrzymanie dystansu między ewakuowanymi ludźmi. Żywioł spowodował wielkie braki w dostawach prądu oraz zerwał wiele linii wysokiego napięcia. Indyjski rząd, zaangażował wojsko w pomoc ofiarom cyklonu.


Amphan przeistoczył się w supercyklon dopiero przed dwoma dniami. Na oceanie jego prędkość sięgała 220 kilometrów na godzinę i zgodnie z opinią meteorologów, jest to pierwszy supercyklon w tym regionie od 1999 roku. Wówczas, doprowadził on do śmierci ponad 130 tysięcy ludzi i do dziś zajmuje piąte miejsce na liście najbardziej zabójczych cyklonów w historii ludzkości.

 

Ocenia się, że Amphan szybko straci na prędkości gdy tylko wejdzie na otwarty ląd. Przewiduje się, że dojdze do tego już w czwartek. Wiąże się to jednak z obfitymi opadami deszczu a nawet groźbą powodzi. Narazie, rządy obydwu państw przygotowują się na przyjęcie ewakuowanych ludzi szykując zapasy wody i żywności.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Komentarze

Skomentuj