Największy meteoryt w Europie odnaleziono w Polsce

Kategorie: 

Rekordowy meteoryt z poznańskiego rezerwatu przyrodniczo-astronomicznego

Media całego świata zauważyły, że w okolicach Poznania odkryto ogromny meteoryt o wadze ponad 300 kilogramów. Kosmiczny kamień leżał 2 metry pod ziemią.

 

Na północy Poznania znajduje się rezerwat przyrody zwany Meteoryt Morasko. Uczeni z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu podejrzewali, że na terenie rezerwatu znajdują się odłamki dużego meteorytu, który spadł w tej okolicy około 5 tysięcy lat temu. Do dzisiaj znajdują się tam charakterystyczne kratery pozostawione przez fragmenty rozpadającego się w atmosferze ciała niebieskiego.

Krater poimpaktowy z okolic Poznania - źródło: wikipedia.org

Naukowcy z Poznania przeczesywali teren wykrywaczami metalu i właśnie w ten sposób osiągnęli znaczne sukcesy. Już w 2006 roku odnaleziono meteoryt o wadze 164 kilogramów uważany do niedawna za największy taki okaz w Polsce. Tym razem zlokalizowano aż 300 kilogramowy eksponat.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika rimka

Mieszkam w okolicach Moraska,

Mieszkam w okolicach Moraska, i odkąd pamiętam mówiło się, że meteoryt który tam był już dawno został znaleziony i sprzedany do USA oraz druga wersja, że boją się go wydobyć bo niby czymś tam promieniuje i nie wiedziano jakie mogą być skutki. I co, że niby dwóch metrów nie potrafili wcześniej przekopać/zlustrować wykrywaczem, zbadać i coś tam jeszcze? Czy może powinno się zadać pytanie: dlaczego po tylu latach prac i badań dopiero teraz go wyciągnęli na powierzchnie skoro był tylko dwa metry pod nią? Jakieś uzasadnienia? - tylko nie mieszać mi tu brakiem kasy bo w to nie wierze. 

Portret użytkownika Polak5436

Cześć Rimka. Nie chodziło o

Cześć Rimka. Nie chodziło o brak kasy, chodziło o brak zezwoleń na poszukiwania przy użyciu sprzętu na terenie rezerwatu. Dopiero teraz udało się uzyskać zezwolenie. Wcześniej zezwolenie takie uzyskał również Geoff Notkin z programu Meteorite Man. Link: http://www.youtube.com/watch?v=IgBBdF4RGe4
Odcinek był na Discovery chanel
Wracając do tematu. Meteoryt niczym nie promieniuje. Do USA sprzedano już wiele kawałków. Przez lata nazbierano wokół rezerwatu mnóstwo fragmentów meteorytu Morasko. Nikt nie wie jaka była masa główna spadku ponieważ, elipsa zrzutu bolidu wielkopolskiego jest ogromna, znaleziono też go w Obornikach pod Poznaniem i w wielu innych miejscach oddalonych od Poznania. Link: http://www.woreczko.pl/meteorites/features/glossary-StrewnField.htm
Prawdą jest też, że teraz dysponujemy o wiele lepszym sprzętem niż jeszcze kilka i kilkanaście lat temu. Kiedyś dobry wykrywacz kosztował fortunę, dziś cena jest już przystępna.
Pozdrawiam i zapraszam do www.meteoryty.sklepna5.pl
 
 

Portret użytkownika Polak5436

Rezerwat Morasko jest

Rezerwat Morasko jest traktowany jak stanowisko archeologiczne.
Naprawdę nie wiem u kogo takie zezwolenie można dostać. Nigdy się tym nie interesowałem. Ja szukałem tylko wokół rezerwatu i tak z marnymi osiągnięciami.
Sprawa wygląda tak, że to co wykopiesz oficjalnie na terenie rezerwatu nie jest Twoje i ląduję w muzeum lub jakiejś uczelni do badań. Zaznaczam, że trzeba mieć czas, pieniądze i dobry sprzęt, aby szukać. Jeśli nie ma sponsorów, albo miastu nie zależy to mało kto się zabiera za oficjalne poszukiwania obok kraterów w rezerwacie. 
To co znajdziesz dalej poza rezerwatem lub u siebie na podwórku nie jest do końca unormowane przepisami prawnymi. Można powoływać się np. na prawo górnicze. Sprawa jest skomplikowana. W rzeczywistości jest tak, że zabierasz do domu a potem możesz dać fragment do badań, kolejnym podzielić się z muzeum,a resztę zostawić sobie i wszyscy są szczęśliwi. 

Portret użytkownika Polak5436

Noo...właśnie szukałem i

Noo...właśnie szukałem i znalazłem. Cena Morasko to ok 3,0zł/g. Nie wiem czy to mnie ustawiło na całe życie. Chyba na 3 miesiące:)

zwolennik rządu światowego wrote:

Jak żeś taki mądry, to czemu nie wziąłeś wykrywacza metalu i nie szukałeś? 10 procent znaleźnego z pewnością ustawiłoby cię na całe lata!

Portret użytkownika swit59

5.43/44...UZUpełniaJ ON

5.43/44...UZUpełniaJ ON C:
 http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114882,6955730,Berlin_2009__Rekord_swiata_w_rekawicy_Kamili.html
 AnitaWłoDARczyK...
  23.8.09 r...RZuciŁA: 77.96 m!!!
  ROZZkodowaĆ ?
 77=Ojciec...
 96 = ja(syn...)  TU i TERRAZ!e"M"+MMM...
   Pamiętajcie: na 77 r.mego Ojca ziemskiego w WylaTOTOwie pojawia się ZNAKodujący 28 a TO...sem JA !
  Liczba 96 =88+8(10.4.10 r i 10.4.97 r patRZ!) TO...akTUalNY nRej sam.jaki uRZyWAM... w pracy Listonosza...
 TO...były 13-te z kolei MŚ w RZucie młotem kobiet !
   13...
            WGNIATA...JPII w Ziemię...?
DOSŁOWNIE...wszystko co z nim związane,,,13 nacechowane !
    96 =12x 8 =...ROzuMMM...(za NTV A.Z_AG.)
 

Strony

Skomentuj