Największy gejzer świata w Yellowstone nadal wykazuje niezwykłą aktywność

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Gejzer Steamboat, znajdujący się w Parku Narodowym Yellowstone nadal pozostaje bardzo aktywny.  Kiedyś między kolejnymi jego erupcjami czas liczono w latach, dzisiaj liczy się go w dniach.

 

Najnowszy rekord między erupcjami ustanowiono 15 czerwca. Gejzer rozpoczął wtedy swoje działanie po trzech dniach, trzech godzinach i 48 minutach. Biorąc pod uwagę fakt, że wcześniej Steamboat pozostawał nieaktywny wiele lat, świadczy to o wyjątkowości tego wydarzenia.

 

Gejzer znajduje się w obszarze zwanym Basenem Gejzerów Norrisa, który uważany jest za najgorętszy i najbardziej zmienny obszar termiczny w Parku Yellowstone. Jego nazwa, Steamboat, w języku angielskim oznacza „statek parowy”. Gejzer ten nie miewa zbyt częstych erupcji i przerwy między kolejnymi z nich potrafiły trwać kilka lat. 

Podczas erupcji gejzera Steamboat wysokość strumienia wody osiąga tam niekiedy ponad 90 metrów, co czyni go największym gejzerem świata. Niekiedy słup gorącej wody potrafi wznosić się tam bez przerwy nawet przez pół godziny. Zdaniem USGS obecna aktywność gejzera Steamboat wcale nie oznacza, że wkrótce wybuchnie Yellowstone. Według naukowców z tej amerykańskiej agencji, znaczy to tylko tyle, że aktywność tego żywiołu można uznać za bardzo chimeryczną.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika Nicol

 Mają w tym Yellowstone

 Mają w tym Yellowstone potężne złoża energii drzemiące pod ziemią .Zamiast to wykorzystać do produkcji energii elektrycznej to idioci patrzą jak ucieka. Pewnie wzbogacając ilość Co2 w atmosferze przy okazji. 

Skomentuj