Największe na świecie centrum danych powstanie wewnątrz Kręgu Polarnego

Kategorie: 

Źródło: KOLOS

W norweskim mieście Ballangen, które znajduje się wewnątrz kręgu polarnego planuje się budowę największego na świecie centrum danych. Firma Kolos, stojąca za projektem twierdzi, że idealne źródło chłodzenia w postaci nieograniczonego dostępu do świeżej, czystej i zimnej wody oraz bogate źródła energii wodnej sprawiły, że jest to najbardziej ekonomiczne miejsce do powstania centrum.

 

Amerykańsko-norweska firma twierdzi, że pozyskała już kilka milionów dolarów od prywatnych norweskich inwestorów, jednak nadal współpracuje z amerykańskim bankiem inwestycyjnym w celu zabezpieczenia pozostałych funduszy.

 

Początkowo centrum danych miało pobierać około 70 megawatów mocy, jednak w przeciągu najbliższych dziesięciu lat firma zamierza dodać do dyspozycji kolejne moduły i korzystać z ponad 1000 megawatów. 

Po zakończeniu budowy Ballangen ma obejmować powierzchnię 600 tysięcy metrów kwadratowych i posiadać cztery kondygnacje. Dla porównania, istniejące od 2013 roku centrum danych Facebooka o znajdujące się w 385 kilometrów od Ballangen w Szwecji, pobiera 120 megawatów.

 

Firma Kolos twierdzi, że ma już poparcie pięciu lokalnych burmistrzów, a norweski minister ds. klimatu i środowiska, Vidar Helgesen, weźmie udział w publicznym spotkaniu, które firma planuje zorganizować w tym tygodniu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)Komentarze

Portret użytkownika lill

zdaje się że nikt nie wziłął

zdaje się że nikt nie wziłął pod uwagę skali wpływu chłodzenia tych serwerów która odpowiada skali ogrzewania środowiska koła podbiegunowego

Skoro u nas w pobliżu zakładów, króre do chłodzenia urzywają wody z rzek mozna spotkać ryby torpikalne, które zaczynają dominowac w cieplejszej strefie, to nie wykluczone ze tam również bedą w stanie przetrwać spychając na margines lokalne gatunki albo nawet przyczyniając się do ich zagłady

Skomentuj