Największe od 15 lat trzęsienie ziemi w południowej Australii

Kategorie: 

http://geofon.gfz-potsdam.de/eqinfo/event.php?id=gfz2012funx

Wstrząsy, jakie nawiedziły słabo zaludnione obszary południowej Australii były najsilniejszymi, jakie tam zarejestrowano w ciągu ostatnich 15 lat.

 

Początkowo skalę zjawiska szacowano nawet na 6.1 w skali Richtera, ale potem zweryfikowano pierwsze automatyczne pomiary i ostatecznie stwierdzono, że magnituda wynosiła 5.3 stopnia, co i tak w tym obszarze stanowi coś nadzwyczajnego.

 

Trzęsienie było dość płytkie, bo wystąpiło na głębokości 10km i było zlokalizowane 320 km od Alice Springs. Według geologów australijskich wstrząsy były odczuwalne w promieniu 500 km od epicentrum.

 

Ostatnie porównywalnie silne trzęsienie ziemi wystąpiło na tym kontynencie 10 sierpnia 1997 roku i miało magnitudę 6.3 stopni w skali Richtera. W zeszłym roku w okolicy wczorajszego wstrząsu miał miejsce słabszy o sile 3.3 w skali Richtera.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Skomentuj