Największa od sześciu lat aktywność słoneczna moze być zapowiedzią hiperaktywności naszej gwiazdy

Kategorie: 

źródło: NASA

Naukowcy z NASA i NOAA poinformowali, że w tym roku aktywność słoneczna uległa zdecydowanej intensyfikacji. To największe przebudzenie naszej gwiazdy od sześciu lat. Badacze twierdzą, że w tej chwili do Ziemi dociera znacznie więcej słonecznej radiacji niż zwykle.

 

Aktywność Słońca podlega cyklom, które zwykle trwają po 11 lat. Rok 2012 prawdopodobnie zapisze się, jako czas znacznego wzbudzenia procesów kształtujących się na powierzchni gwiazdy. Wszyscy zgodnie przyznają, że spodziewane jest wejście w okres słonecznego maksimum. Będziemy widzieli więcej plam na powierzchni a co się z tym wiąże nasza planeta będzie prawdopodobnie bombardowana znacznie bardziej niż do tego przywykliśmy.

 

Ostatni zauważalny wzrost aktywności słonecznej miał miejsce w 2005 roku. Już w styczniu tego roku doświadczyliśmy serii silnych rozbłysków i kolonialnych wyrzutów masy. Dodatkowo pojawiła się ogromna radiacja powodowana przez emisje wielkiej ilości protonów. Aktywność naszej gwiazdy skutecznie zakłóciła komunikację w rejonach polarnych oraz zmusiła wiele linii lotniczych do zmian tras przelotów.

 

Naukowcy wykorzystali ostatnio do badań wpływu Słońca nawet zmierzający na Marsa pojazd MSL a właściwie znajdujący się na pokładzie robota Curiosity instrument do pomiarów promieniowania, który miał być początkowo stosowany na powierzchni planety. Skorzystano z okazji i zgromadzono dużo danych, które mogą okazać się niezbędne w celu zapewnienia bezpieczeństwa przyszłym załogowym misjom w kierunku czerwonej planety.

 

Znamy w historii kilka przypadków wywarcia znacznego wpływu na Ziemię w wyniku zjawisk zachodzących na Słońcu. Najstarszym źródłem historycznym opisującym skutki wielkiego rozbłysku skierowanego w nasza planetę jest incydent z 1859 roku. Ogromna ilość naładowanych cząstek spowodowała indukcję linii telegraficznych, co skutkowało kilkoma przypadkami porażeń osób obsługujących te urządzenia.

 

W czasach nowożytnych pamiętne były zjawiska z 1972 roku, kiedy wysiadły telefony w całym stanie Illinois. Zmusiło to firmy telekomunikacyjne do przekonstruowania kabli dalekiego zasięgu, w tym podmorskich. Kolejne zjawisko tego typu zarejestrowano w 1989 roku, kiedy w stanie New Jersey stopiło się kilkadziesiąt transformatorów a w całej prowincji Quebec nastąpiła rozległa przerwa w dostawie prądu.

 

Rozbłyski z 2005 roku spowodowały wiele przerw w dostawach energii oraz zakłóciły na około 10 minut cały system GPS. Mimo, że wystąpienie wielkich rozbłysków jest czymś rzadkim to nie można tego wykluczyć w ogóle. Gdyby w czasach dzisiejszych, gdy jesteśmy tak zależni od elektroniki, doszło do rozbłysku podobnego do tego z 1859 roku to czekałaby nas wielka katastrofa.

 

Co gorsza naukowcy twierdzą, że przed takimi zagrożeniami nie da się zabezpieczyć odpowiednio, można tylko starać się minimalizować straty. Rozbłysk tej klasy prawdopodobnie uszkodziłby nieodwracalnie większość z satelitów, co samo w sobie wiązałoby się z gigantycznymi kosztami rzędu nawet 70 miliardów dolarów. Wpływ na ziemskie systemy byłby tak duży, że większość z sieci telekomunikacyjnych przestałaby istnieć.

 

Z niewiadomych powodów większość firm i ludzkości, jako takiej zdaje się nie być tymi zagrożeniami szczególnie przejęta. Nie słychać dyskusji w mediach na te tematy a firmy telekomunikacyjne i energetyczne nie przygotowują specjalnych planów awaryjnych i nie wsłuchują się w doniesienia na temat aktywności naszego Słońca. Większość ludzkości tkwi w błędnym przekonaniu, że wszystko jest stałe i niezagrożone. Nic bardziej mylnego. Któregoś dnia możemy się obudzić w świecie, w którym nie działają telefony komórkowe ani stacjonarne oraz brakuje prądu. Ludzkość musiałaby się cofnąć do poprzednie ery i mozolnie odbudowywać poziom rozwoju, jaki osiągnęliśmy w dzisiejszych czasach.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Prc

Normalnie melony jakieś ten

Normalnie melony jakieś ten artykuł wysmażyły .... "hiperaktywność"? Najwieksza aktywność w osatnich 6-u altach? Wciskajac taką ciemnotę, czyżby zakładali że odwiedzający ten portal nie wiedzą tej prawidłowości że aktywnosć słoneczna zmienia sie co ok 11 lat oi to dopiero od roku Słońce jest w  kolejnym maksimum tej aktywnosći?

Portret użytkownika kto

Słońce świeciło jak

Słońce świeciło jak świeciło,to tylko próby z bronią elektrycznomagnetyczną jak zwał tak zwał to nie jest najwżniejsze.Długi nie przepadną ponieważ są zapisane na papierze ,w księgach wieczystych oraz u komorników.Na pewno przepadną oszczędności bo większość zapisana jest elektronicznie.

Portret użytkownika Julo

Jak się rozpędzę i dobrze w

Jak się rozpędzę i dobrze w ściankę pomiędzy kuchnią a pokojem głową przyceluję, to mam takie Nubiru w pokuju nad kanapą, przez jakieś 30 sekund. Szybko potem znika, co może świadczyć o tym, że nie jest materialne, ale pewien nie jestem.

Portret użytkownika kamujac

nike, te filmiki to lipa

nike, te filmiki to lipa jakich mało. Widać to aż za bardzo.Weź kamerę i sfilmuj sobie choćby księżyc jak jeszcze jest jasno. I zobacz różnicę.Gdyby była to planeta (jakakolwiek) to można było by sfilmować ją wyraźnie i bez trudu a nie jak tu. Poza tym widać, że jest to sztuczny "twór" na istniejącym obrazie. 

Portret użytkownika kamujac

Kiedy CME będzie duże, to nie

Kiedy CME będzie duże, to nie tylko elektronika padnie ale również wszystkie nośniki danych.Pomyślcie więc jak odzyskamy pieniądze i oszczędności z kont bankowych.nie da się już pójść do banku i wypełnić czek bo nikt nie będzie wiedział czy faktycznie mamy jakieś pieniądze w danym banku.A do tego Unia Europejska chce zlikwidować gotówkę.Było by nieźle....:(((

Portret użytkownika Judyta

              

               Apokalipsa Słońce nagle rozbłyśnie burzą magnetycznąi tysiące barw poruszy kompasu igłą.Najpierw się rozjarzy, rozdzwoni cała przestrzeń,a potem będzie cicho, choć wstanie biały dzień.Nie ruszy żadne auto i winda nie drgnie teżi tylko krzyk będzie słychać wszędzie, wzdłuż i wszerz.Groza ogarnie ludzi, ze strachu będą mdleć.Co jeszcze Bóg im zgotuje, w jaką złowi sieć?Słońce ścichnie nagle, jak nagle przemówiło,coraz zimniej będzie, trudniej będzie się żyło.Zamarznie Bałtyk zimą, sanie kto będzie miałten podróżować będzie. Tylko, czy będzie chciał?Szaruga zasłoni niebo i tak już mroźne,człowiek o podróżach zapomni przez lata groźne.I znowu powrócicie do lat średniowiecza,cywilizację tworzyć przy pomocy miecza.Czy jednak choć trochę mądrzejsi będzieciei za Króla – Chrystusa sobie obierzecie?Bo gdy inaczej będzie, niedługo będzieciepanować między swymi, jako równi kmiecie.Znowu nowy kataklizm wam będzie pisany,tym razem tej waszej cywilizacji wcale nie znany. Podyktowane przez Homera 21.10.2010 w czasie dojenia kóz

Strony

Skomentuj