Największa od lat erupcja wulkanu Etna na Sycylii

Kategorie: 

Źródło: @TRTWorldNow (Twitter)

Sycylijski wulkan Etna doświadczył we wtorek kolejnej erupcji, emitując przy tym spore ilości popiołu wulkanicznego i powodując lawinę lawową wzdłuż zachodniego zbocza. Aktywność wulkaniczna, nie zagroziła mieszkańcom pobliskich wiosek, ale strażacy stale monitorują rozwój sytuacji.

Erupcja południowo-wschodniego krateru wulkanu, rozpoczęła się o godzinie 16:00 czasu lokalnego i spowodowała deszcz popiołu i kamieni o średnicy do centymetra. Okoliczne lotniska Catania i Fontanarossa zostały czasowo zamknięte dla lotów. Wulkan Etna mierzy aż 3329 m n.p.m. i znajduje się na wschodnim wybrzeżu wyspy Sycylia. Jest on znany z licznych przypadków nagłej aktywności, która wielokrotnie sprawiała wiele kłopotów mieszkańcom. Do najczęściej występujących niedogodności należy zamknięcie lokalnego lotniska w okolicach miasta Catania.

 

Mimo, że wybuch Etny był potężny i materiał skalny był miotany w odległości kilku kilometrów, to na szczęście nikt nie był poszkodowany. Włoscy wulkanolodzy twierdzą, że to może nie być ostatnie słowo sycylijskiego giganta i ostrzegają, że aktywność tego wulkanu narasta w ciągu ostatnich miesięcy.

 

BREAKING: Italy's Mount Etna shoots lava into sky.

'Volcanic Ash Advisory Center (VAAC) Toulouse warned about a volcanic ash plume that rose up to estimated 33000 ft (10100 m) altitude or flight level 330 and is moving at 25 kts in S direction'pic.twitter.com/ltApL4XXHD

— Oh boy what a shot (@ohboywhatashot) February 16, 2021

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj